fallback

Производството на ток от сероводорода в Черно море може скоро да е реалност

Инвестицията в разработката не е малка, коментира проф. Венко Бешков

11:02 | 10.07.17 г.

Изследователят проф. Венко Бешков от Института по инженерна химия при БАН заявява, че е пред прага на реализацията на производството на електроенергия от сероводорода в Черно море. Авторът на уникалната разработка коментира това пред в. „Черно море” .

Миналата година той информира за успешното тестване на пилотната инсталация на борда на научноизследователския кораб „Академик”.

Тогава проф. Бешков заяви, че с проекта си участва в конкурс по линия на бизнес програма за иновации на Евросъюза и че до месец очаква положително становище от Комисията, за да получи нужните средства, с които да приключи разработката си. На въпроса за получения резултат той обясни, че бил изслушан с много голям интерес от комисията, но се оказало, че по тази програма могат да финансират само малки и средни предприятия с по 100 - 200 хил. евро, а за неговата разработка са нужни милиони.

В. „Черно море” припомня, че идеята за производство на ток от морето идва на българския учен още преди 9 години. След поредица от експерименти той стига до уникалното технологично решение за превръщане на сероводорода в ток, както става в акумулаторните батерии. Тогава в екип с колеги от Грузия и Румъния кандидатства и печели финансиране по Седма рамкова програма на ЕС. Практически така започна работата по технологията.

Според учения тя става истинска сензация на проведения в Кувейт Девети международен панаир на изобретенията в Близкия изток. Методът получава бронзов медал на изложението в категорията „Опазване на околната среда и енергетика”.

Практически неизчерпаемият ресурс от сероводород, който обхваща целия воден пласт на дълбочина под 150 метра в Черно море, може да снабдява с електроенергия изцяло страната ни поне два века напред. Изследователят получава покана за сътрудничество с уговорката, че пилотната инсталация ще бъде изработена в България и транспортирана до Кувейт.  Проф. Бешков обаче иска да види реализацията в България.

„Имах среща в Министерството на енергетиката, където бях изслушан и от депутати. Получих пълна подкрепа, но, за да се заговори за осигуряване на средствата, които никак не са малко, първо трябва да им покажа пилотна инсталация, която да не захранва, както досегашната, само батерия на часовник, ами да задвижва електромотор.

След като докажа тези добри резултати, министерството вече ще има основание да търси нужното финансиране“, разказва изследователят.

Детайлите са изработени и сега предстои да бъдат сглобени. Той очаква да постигне мощност от 500 вата до 1 киловат, които са достатъчни за задвижване на малък електромотор. Обещанието е след това да получи средства за пилотните изпитания.

Полученият ток от инсталацията може да служи и за извличане на водород от морската вода, който е гориво за автомобилите. Технологията е съобразена с околната среда, защото след използването на сероводорода водата ще се връща обратно на същата дълбочина, от която е изпомпана и така няма да се наруши екологичното равновесие.

И още нещо - частично ще намалее непрекъснато засилващото се вредно влияние на сероводорода, който застрашава живота в Черно море. Под 150 метра в морето няма кислород и започва „мъртвата” зона. Всяка година сероводородът в нея нараства със 78 млн. тона и преработката дори на това количество може да помогне много на морската екосистема.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:20 | 13.09.22 г.
fallback