Подготвя се мащабно изследване на рибните ресурси в Черно море. Идеята е то да обхване цялата му акватория. Нещо, което не е правено досега и се очаква да започне през следващата година. Решението вече е взето в ЕС, осигурено е и финансирането, съобщи за в. „Черно море” доц. д-р Виолин Райков от Института по океанология. Ще бъдат изследвани всички видове риба.
Досегашните проучвания са правени на парче - всяка черноморска страна изследва своите води. А рибите в Черно море са мигриращи видове и, за да се установи състоянието им, трябва да се покрие цялата територия, обясни доц. Райков.
По негови данни на България и Румъния се пада малък процент от риболова, а на Турция – над 80%. Нейният черноморски бряг е с най-голяма дължина и обхваща 1200 км, а риболовният й флот е много по-голям от този на България, Румъния, Украйна и Русия взети заедно.
"Допреди няколко години той надхвърляше 5 - 6 хиляди риболовни съда. По официални данни напоследък са започнали да го съкращават, но все още никак не е малък", казва експертът.
Според него най-голям интерес от реализацията на изследователската програма имат рибарите.
Вече е взето решение централният координационен център на изследователите да е в Бургас.
***
Можете да се включите в организирания от Клуб Инвестор дебат Предизвикателствата пред земеделците през 2017 г. на 14 март 2017 г. от 13 ч. в бизнес център Capital Fort в София (бул. "Цариградско шосе" 90).