fallback

Институтът по океанология може да остане без кораб за важни научни изследвания

Въпросът може да бъде решен с целева субсидия за ремонт на „Академик”

11:28 | 29.08.16 г.

Институтът по океанология към БАН може да остане без кораб за важни научни изследвания. Това става ясно от интервю на изпълняващия длъжността директор на института проф. Веселин Пейчев за агенция „Черно море“.

Той коментира, че за изпълнението на задачите си Институтът непрекъснато се нуждае от кораба „Академик”, който е произведен през 1979 г. и само тази година има близо 100 плавателни дни. Скоро няма да е възможно удължаването на срока за експлотация без сериозен ремонт. 

Проф. Пейчев пояснява, че Институтът работи по договор с Министерството на околната среда и водите (МОСВ) за химически и биологичен мониторинг на водите на Черно море, по два договора с Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) за запасите от промишлени видове риба и по финансирани от Норвегия проекти. Скоро е приключила работата по техническото проектиране на бъдещото рибарско пристанище „Карантината” в южната част на Варненския залив.

Без кораба спира и научноизследователската подводница (единствената в България).

Корабът е собственост на Българската академия на науките, която не разполага с необходимите 1,1 млн. лв. за ремонт. Средства могат да бъдат отпуснати целево от Министерския съвет.

Учените подготвят и проект по оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж” за нов научноизследователски кораб, който би струвал 30-40 млн. лв.

„В никакъв случай не бива да се допусне България да остане без научноизследователски кораб. Това ще бъде просто срамно за една морска държава“, казва проф. Веселин Пейчев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:47 | 14.09.22 г.
fallback