fallback

Посещенията на круизни кораби във Варна с рекорд тази година

Прогнозите са за продължаващо разрастване на круизния бизнес през следващите няколко години

14:33 | 31.10.14 г.

Посещенията на круизни кораби във Варна бележат рекорд тази година - те са нараснали на 36, а броят на пътниците достига 21 хиляди. Това казва пред БТА капитан Евгени Игнатов, началник на Морската гара. За сравнение той посочи, че през последните пет години реализираните посещения средногодишно са 21,5.

По традиция посещенията на пътническите кораби в Черноморския регион започват от месец април и приключват към края на месец октомври, посочва Игнатов.

Според Стоян Маринов от Варненската туристическа камара, за да се задържи положителната тенденция на ръст в круизните посещения и интереса на туристите към града, е задължително да отговорим на конкурентните предимства, привличащи круизните оператори - качествена пристанищна инфраструктура, ниски пристанищни такси, сигурност за туристите и разнообразие от атракции на брега.

Според експерта ако в краткосрочен план не можем да променим кардинално пристанищната инфраструктура, то е задължително да бъдат преразгледани тарифите за обслужването на пасажерските кораби. По думите му намалението на цените е сериозен фактор за повишаване конкурентоспособността на Варна спрямо други пристанища като Констанца, Ялта и Одеса. Друго условие е устройственото развитие на пристанище Варна и създаване на непосредствен достъп на градските пространства от и към порта.

Прогнозите са за продължаващо разрастване на круизния бизнес през следващите няколко години, казва още експертът от Варненската туристическа камара. Според него в дългосрочен план всички държави в Черноморския басейн имат огромни шансове да станат част от новите маршрути, с които непрекъснато се конкурират големите круизни компании. Данните на Cruise Market Watch показват, че до 2018 година броят на круизните пасажери ще надхвърли 24 милиона души. „Отвоюването дори и на малка част от този огромен пазар ще е огромен плюс за България, за икономиката ни, защото ще разнообрази и обогати класическия летен туристически сезон“, посочва Маринов.

Ваканцията с кораб по определен маршрут става все по-привлекателна, отчита още Cruise Market Watch. Тя е своебразна комбинация от услуги, която носи на круизните оператори средно по 1719 долара приход от круизен пасажер. Сумата включва 1304 долара за круизен билет и още 415 за разходи на борда, брегови екскурзии, спа услуги и други.

През тази година до края на октомври круизните пасажери и екипажите на круизните кораби са похарчили директно на брега на всички пристанища 18,9 милиарда долара, което прави средно по 875 долара на човек. Това са преки разходи за местен транспорт, развлекателни услуги, храни, напитки и сувенири на брега, казва Маринов.

Според него Черноморският басейн е привлекателен за круизните оператори със своята мултикултурна атмосфера, но все още заема символичен дял на световния круизен пазар - 2,1 процента от корабните приставания и 0,6 на сто от круизните пътници. Световната статистика показва, че Карибският басейн продължава да е водещата дестинация с 37,3 процента от всички морски маршрути. Следва Средиземноморието с 18,9 на сто от пасажерския пазар.

Тези индикатори показват, че в бъдеще Черноморският басейн има потенциал за увеличаване на пазарния си дял на круизния пазар, казва Маринов.

Експертите отчитат обаче тенденцията на намаляваща платежоспособност на круизните туристи и ограничаване на възможностите за приходи за местния бизнес на брега. Въпреки това в сравнение с ол инклузив летовниците, пристигащите с круизните кораби гости проявяват много по-голям интерес към забележителностите.

Според наблюденията на специалистите ползите за местната икономика от круизния туризъм - за сувенири, храна, напитки и екскурзии, за тази година се очакват да бъдат в размер приблизително 2 милиона лева, казва Маринов.

Необходима е държавна политика, за да се възползва страната от разрастването на круизния туризъм в световен мащаб, посочва още Стоян Маринов. Необходими са сериозни инвестиции в пристанищната и градската инфраструктура, ускорено реализиране на проектите за обновяване на градската среда, развитие на логистичните пристанищни услуги, организиране на привлекателни и значими събития, обновяване и разнообразяване на туристическите атракции и други.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:17 | 14.09.22 г.
fallback