Жилището може да се превърне в дом, когато е населено с някакви отношения, с идентичност и има приемственост. Домът отразява и нашето състояние на ума, изтъква д-р Калина Йорданова, психолог и антрополог, в рамките на първото издание на мултиплатформения проект на телевизия Bulgaria ON AIR „Бъдещето: Домът“ с водещ Калина Донкова.
“По време на пандемията се опитваме да търсим повече сигурност, повече защитеност”, отбеляза Йорданова. “На фона на толкова много нахлуващи технологии, които правят дома ни все по-удобен, имаме преживяването, че частното се превръща в публично”, добави тя.
По думите ѝ така границите на дома ни са атакувани от технологиите и нахлуването на публичното в личното пространство.
“Фундаментално важно е за човек да има своята крепост”, подчертава Йорданова.
Според експерта превръщането на дома в офис, училище, фитнес и пр. заради пандемията започва да насища дома както с преживяване за сигурност, така и с много конфликт заради това, че стоим на едно място, нямаме толкова голяма възможност да общуваме с други хора.
“Трябва да се запитаме дали технологичнологичността не поврежда с нещо отношенията между хората и представата ни за това как да бъдем свързани. Може би това също е частичен ефект на пандемията”, отбеляза Йорданова.
Психологът допълни, че в условията на пандемия се наблюдава ръст на проблеми, които са били активни само от време на време или са били дълго време държани настрана, но сега стават много повече и се изострят, включително тревожни разстройства и депресивни състояния.
Проектът „Бъдещето: Домът“ се провежда със специалното партньорство на ОББ, Теси, Шнайдер Електрик, Бош и „Проект 80 Тинтява”.