fallback

Николай Василев: Липсата на реформи в държавата е голям проблем

Въпросът е не защо сега са ниски пенсиите, а защо преди 20 години бяха още по-ниски, посочи икономистът

10:55 | 07.11.19 г.

"С оглед на това, че здравеопазването е в колапс, със сигурност няма да се усети в достатъчна степен увеличението на пенсиите. В крайна сметка се налага хората да плащат огромна част от средствата, които са нужни за здравеопазване", коментира експертът от КТ "Подкрепа" Ваня Григорова в студиото на "България сутрин" по Bulgaria ON AIR. Тя допълни, че възрастните хора са тези, които се нуждаят най-много от подобен тип грижи.

Пенсиите от догодина ще се увеличат с 6,7% или средно с около 31 лева, предвижда бюджетът на Държавното обществено осигуряване за следващата година. От КНСБ настояват за минимална пенсия от 250 лева и максимална от 1350 лева.

"Въпросът е не защо сега са ниски пенсиите, а защо преди 20 години бяха още по-ниски", каза икономистът Николай Василев. Според него трябва да се има предвид състоянието ни през 90-те години и липсата на действия между 1990 и 1997 година. 

 Икономистът посочи, че е доволен от Бюджет 2020, като изтъкна някои от положителните му черти. Всички макроикономически показатели били добри. 

"Ако погледнем отчета за стратегиите за демографско развитие на България, са записани поредица от стъпки преди да посегнем на пенсионната система", заяви още Григорова.

По думите ѝ ниските заплати са една от причините за обезлюдяването у нас. А увеличението на производителността се случва чрез въвеждането на нови технологии. Не може да се игнорира и неформалната икономика и е необходимо да се работи за нейното намаляване, смята Григорова. 

Николай Василев отбеляза, че липсата на реформи в държавата е голям проблем. Според него няма промяна в съдебната система, нито в здравеопазването. Липсвали и чуждестранни инвестиции. 

Повече вижте във видеото!

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:30 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Bulgaria On Air виж още