Моделът на финансиране но здравеопазването в България трябваше отдавна да бъде променен и очакваме това да се случи всеки момент. Спешно трябва да се възстанови солидарността на системата. Около тази позиция се обединиха Андрей Марков от Българската болнична асоциация (ББА) и д-р Станимир Хасърджиев от Националната пациентска организация.
Това е пътят да се освободи пазарът на здравните услуги, коментира Андрей Марков пред Bulgaria ON AIR.
Солидарният модел на здравното осигуряване в България в момента е нарушен драстично и затова спешно трябва да се възстанови, категорични са и Марков, и Хасърджиев.
Хасърджиев отбеляза, че е грешен и стар моделът на финансиране на здравната система у нас, той не отговаря на реалните потребности на обществото и лекарите и пациентите не получават исканите резултати.
Идеята за здравна застраховка, която ББА подкрепя, е част от предложенията на екипа на здравния министър Кирил Ананиев – тоест навлизане на застрахователите като оператор в здравеопазването. „Това ще промени съотношеението на плащанията, така че доплащането от джоба на пациента да се намали“, каза Андрей Марков. По негови думи така няма да се налага пациентите да плащат от джоба си за здравеопазване, а това ще бъде поето от застрахователите и тогава солидарността ще гарантира достъп до системата без да се налага пациентите да вадят от джоба си допълнителни пари за лечение.
ББА настоява за промяна на финансовия модел, за замяна на клиничните пътеки с диагностично-свързани групи, за въвеждане на здравно застраховане, защото именно защото го няма, доплащаме за лечение, а един застраховател не би го допуснал, обобщи Андрей Марков.
„Сега различните такси, които се плащат в болниците, са опит на самите лечебни заведения да се справят с дадената ситуация и определено съм съгласен, че това не е нормалната практика в здравеопазването, но това е реакция спрямо замръзналото развитие на здравеопазването. Не можем да продължаваме с остаряла практика, която отдавна е преминала през всички страни като начална фаза. Кличните пътеки отдавна не покриват изискванията на пациентите и на лекарите", подчерта Марков.
Станимир Хасърджиев от Националната пациентска организация обаче е на мнение, че отново сметката ще бъде платена от търсещите лечение.
„Отново да хвърлим цялата финансова тежест върху най-финансово обременения европейски гражданин, защото ние сме държавата, в която 50% от парите за здраве идват пряко от джоба на пациента.....и да освободим този процент да стане вече 60%, това е груба и огромна грешка“, посочи Хасърджиев. И допълни: „Здравеопазването не е пазар, тук не продаваме краставици и домати. Това е добре регулирана по цял свят система, в която финансовите взаимоотношения са важни, но са регулирани. Не познавам държава, освен някоя азиатска, може би, при която всичко в здравеопазването да е свободен пазар. В Европа всичко се регулира, договаря се, дори възнаграждението на лекарите, а не кой колко пациенти ще прегледа и колко клинични пътеки ще напише, а кой какви резултати ще постигне“, посочи Хасърджиев.
Още от разговора вижте във видеото.