Шофьорите в България може да настояват за държавна намеса, но невинаги държавата може да помогне за свалянето на цените на горивата, а точно обратното - може да влоши положението. Това коментира енергийният експерт проф. Атанас Тасев в "България сутрин" пред Bulgaria ON AIR. Коментарът бе по повод организирането на поредните протести на шофьори заради поскъпването на горивата.
От лятото цените на горивата плавно и постепенно започнаха да се повишават, като достигнаха стойности от около 2,40 лв. за литър бензин. Цената на дизела тогава беше около 1,70 лв., а сега е колкото на бензина с разлика от 1-2 ст.
Справка с цените на горивата в Европа показва, че бензинът и дизелът у нас се предлагат на едни средни цени. Най-скъпи са те в Норвегия, където бензинът е 3,42 лв., а дизелът - 3,36 лв. Най-евтините горива са в Русия, там един литър се продава за 1,18 лв.
"Реално не е икономически целесъобразно, след като вие сте купили гориво на по-висока цена, да свалите цената, на която продавате. Протести на шофьорите винаги е имало и винаги ще има. Просто зимата винаги изостря общественото недоволство", обясни екпертът
"Трябва да се отбележи, че у нас горивата са с един от най-ниския акциз в цяла Европа. Съответно не може да разчитаме, че ще се смъкне още. Когато има голямо търсене, естествено, че търговците ще вдигнат цената - просто българинът се вози като шейх - сам в колата", твърди проф. Тасев.
По думите на енергийния експерт проф. Атанас Тасев, когато падат цените на суровия петрол, не така бързо започват да падат и цените на горивата по бензиностанциите, защото си има дълга верига.
Още вижте във видеото.