fallback

Икономиката расте, но заплатите на българите са най-ниските в ЕС

Как се отразява ръстът на БВП върху доходите на населението коментираха в студиото на Bulgaria ON AIR финансистът Мика Зайкова и икономистът Славчо Маринов

10:47 | 10.10.17 г. 3

Българите са с най-ниски заплати на Балканите, като след нас е само Албания. При сравнение на брутния вътрешен продукт на България, изчислен през паритета на покупателната способност на средното ниво на ЕС, ще се види, че София е с 58%, но в другите региони на страната тя се движи от 23 до 28%. 

Това обяви финансистът Мика Зайкова, която заедно с икономиста Славчо Маринов коментира в студиото на Bulgaria ON AIR как се отразява ръстът на БВП върху доходите на населението.

"Тенденцията се задълбочава. Не харесвам средната работна заплата като показател, тъй като не дава ясна представа. 78% от работещите в България получават под средната работна заплата за страната. Доходите в регионите са два, два пъти и половина по-ниски от тези в София, а столицата не е цялата държава", отбеляза Зайкова.

Славчо Маринов е категоричен, че няма как да компенсираме толкова бързо щетите от социализма при потискане на доходите и способността да се произвежда повече.

„Но тази ножица се стеснява. Нашият икономически растеж изпреварва този на Гърция или Сърбия. БВП на глава от населението е с 40% по-висок от този в Сърбия по данни на МВФ", изтъкна икономистът.

Според Зайкова 27 години бизнесът черпи конкурентоспособност от ниски доходи и занижена цена на труда, което според нея е дълбоко погрешно.

Преди дни финансовият министър Владислав Горанов обяви, че новият бюджет предвижда увеличение на заплатите в публичния сектор със 700 млн. лева и по думите на Маринов това е разумна постъпка, но само ако тя бъде съпътствана от съкращаване на държавната администрация.

"Трябва да има повече хора, които да вършат продуктивни дейности, а не чиновници, които не откриват нови технологии и не въвеждат подобрения", посочи икономистът.

Зайкова заяви, че е нужна административна реформа, а не съкращения, визирайки институциите, които работят на терен и даде пример с инспекторите по храните.

Защо най-употребяваните стоки в България са по-скъпи в сравнение със страните от Централна и Източна Европа? Как да се съкращават чиновниците? Защо реални активи за 92 млрд. лева бяха продадени за 2 млрд. лева? Защо жените със заплати над 1000 лева са два пъти по-малко от мъжете? Вижте повече във видеото!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:43 | 10.09.22 г.
fallback
Още от Bulgaria On Air виж още