fallback

Финансисти: Ниските лихви по кредитите стимулират българите да харчат повече

Засиленото кредитиране и оптимизмът на пазара на труда подкрепят потреблението, посочиха Мика Зайкова и Илия Лингорски

12:51 | 16.08.17 г.

По данни на Националния статистически институт през второто тримесечие на годината покачването на разходите на домакинствата в България е изпреварило ръста на доходите.

Това, че българите харчат повече, отколкото изкарват, се дължи на засиленото кредитиране, е мнението на финансиста Мика Зайкова, изказано в ефира на телевизия Bulgaria ON AIR.

Тя обясни, че българинът има повече оптимизъм, че ще си запази работата, защото се подобрява ситуацията в областта на заетостта и безработицата. Затова кредитирането на домакинствата е нараснало.

"Тревожното е, че са се увеличили кредитите до 1000 лева от нефинансови институции, което ще рече, че това са пари, изтеглени от хора, които имат лошо кредитно досие", отбеляза Зайкова.

Според икономиста Илия Лингорски обаче животът на кредит не е типичен за българите и държавата ни.

"Дали сме зле или добре? Това са емоционални категории. Тук говорим за динамика на икономиката. Слава Богу, че разходите надвишават доходите, иначе щяхме да имаме страшна инфлация. В среда на падащи лихви предлагането на кредитиране се увеличава. Ако не искаш да харчиш повече, няма да теглиш повече пари", убеден е финансистът.

За финал на разговора Лингорски коментира данните от НСИ на фона на текущото положение в страната.

"Преди избори в България няма значение дали някой ще вдига, или сваля данъците – важно е дали токът и водата ще са по-скъпи. Статистическите данни показват, че има повече оптимизъм и хората харчат малко повече отпреди, може би им е омръзнало затягането на коланите, особено през лятото. Оптимизмът леко се увеличава – хората започват да харчат малко повече... Въпреки това остава навикът, дори желанието да се чувстваме по-бедни от останалите държави. Това, че близо 32% от доходите си в домакинството българинът дава за храна, но плаща по-малко за ипотека, докато при англичанина е обратно", даде пример Лингорски.

„Липсва усещането за щастие, което е лична категория“,  единодушни са финансистите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:09 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Bulgaria On Air виж още