Стотици милиони евро ще трябват за ликвидирането на последствията от добива на уран в миналото. Това поставя нов приоритет и изисква смислен и критичен прочит на ситуацията. Това коментира експертът по регионална политика Добромир Симидчиев в ефира на "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.
“Изграждането на алтернативни водоизточници на места, на които няма локални замърсявания, ще осигури снабдаването с необходимите водни количества, но това няма да реши цялостния проблем с остатъчните ефекти от натрупаните замърсявания в периода от поствоенната икономика и индустриалното развитие на България”, посочи той.
Симидчиев е на мнение, че е необходима по-голяма прозрачност при комуникирането на подобни проблеми с българското общество.
“Преодоляването на проблема със съдържанието на уран в питейните води предполага инвестиции за стотици милиони", изчисли експертът, който напомни, че това са замърсявания с ефекти, които са се трупали дълго време, когато околната ни среда е била поставяна на пето, шесто място, и затова сега последствията са сериозни.
Според него серия от мерки трябва да бъдат предприети, за да се ликвидират ефектите от прекратяването на уранодобивната индустрия. Парите трябва да се използват за изолиране, запечатване и рекултивация на мините.
Симидчиев смята, че въпросът не е толкова технически, а в начина, по който се коментира тази информация и прозрачността. Той напомни, че „хората са чувствителни, дори в последните дни се правят аналогии с Чернобил“.
“Основната разлика със западния свят е прозрачността и активното общество, което има критичен прочит на информацията при търсенето на решения. Там тя е по-достъпна“, категоричен е експертът.
Вижте повече във видеото!