Подобрението на здравната ни система не може да стане за една година, трябват от пет до десет години, за да бъде истинска и осезаема промяната. Това заяви в коментар за ТА Bulgaria On Air Стайко Спиридонов, председател на Национална асоциация на частните болници.
Той подчерта, че всички предвиждани промени трябва да бъдат обсъждани. И даде пример с предложението за сливането на болници на здравния министър Петър Москов. По думите на Спиридонов подобно сливане трябва да стане естествено, а не административно, както се предлага. „Тоест - да се създадат условия самите болници да го поискат и пациентът да се завърти в един кръг от медицинско обслужване“, коментира експертът.
При сливането на лечебни заведения оптимизиране на разходи няма да се случи, няма и да се съкращава администрацията, посочи той.
Спиридонов определи реформите на МЗ като „нещо добро“, което се прави, за да се подобри ситуацията за пациентите.
Резултат от промените сега не усещаме заради високите изисквания и заради това, че не успяваме да постигнем най-доброто за пациентите, каза още той.
Същевременно той подчерта, че достъпността до здравна помощ е най-лесна в България, защото само у нас сред европейските държави в рамките на ден пациент може да бъде хоспитализиран. В Европа методът на прием е твърде дълъг, освен ако не става дума за спешен случай, каза Спиридонов.
"Имаме системна грешка в здравеопазването – промените са частични и спорадични. Но цялата система е болна, тоест системната грешка започва от стойността на медицинската дейност. Сега не знаем какво продаваме на Касата и не знаем какво купуваме. Без остойностяване не може да се случи реформата. Иначе едни пътеки са много скъпи, други - остават недофинансирани и това води и до дългове на болниците", поясни експертът.