От влизането на България в НАТО през 2004 г. до днес сме оперативно несъвместими със съюзниците заради ниското технологично ниво на въоръжението и техниката. Това каза през телевизия Bulgaria On Air генерал-майор Съби Събев, председател на Съюза на офицерите от резерва „Атлантик“ и бивш представител на България в главната квартира на НАТО. Коментарът му е по повод свикания днес Консултативен съвет за национална сигурност (КСНС) при президента по темата за развитието на въоръжените сили.
„Въпросът с бюджета за отбрана се коментира отдавна. България влезе в НАТО 2004 г. с бюджет за отбрана 2,6% от БВП. Сега военният бюджет е 1,19% от БВП. Когато трябва да изграждаме способности и да бъдем максимално оперативно съвместими с нашите съюзници от НАТО, ние почти ликвидирахме инвестициите в отбраната“, заяви експертът.
Той припомни, че на срещата на върха на НАТО в Уелс през септември 2014 г. бе договорено увеличаване на разходите за отбрана до 2% от БВП. „Разработената програма от Министерството на отбраната за развитие на въоръжените сили предвижда плавно нарастване и към 2024 г. да се достигнат тези 2%. Нашата армия влезе в НАТО при ниско технологично ниво на въоръжението и техниката. Това продължава 11 г. и няма как да сме оперативно съвместими със съюзниците“, каза Съби Събев.
Във връзка с информациите в медиите, че министърът на отбраната Николай Ненчев е подготвил девет проекта за модернизация на Българската армия на стойност 4 млрд. лв., експертът коментира, че тези проекти са за излизане от технологичната несъвместимост и трябва да се реализират до 2020 г.
„Скоро трябва да приземим изтребителите МИГ-29. Трябва да отремонтираме част от тях и да стартираме програма за нов многоцелеви изтребител“, каза Съби Събев. Той допълни, че сме много закъснели с обновяването и трябва да работим в аварийна ситуация.
Експертът отчете, че липсва интерес в младите хора да се присъединяват към армията, заради което има недостиг на офицери.
Запитан води ли се хибридна война на територията на България и по-специално инофрмационен натиск, Съби Събев отговори, че у нас има личности и партийни лидери, които лобират за определени страни, които могат да дестабилизират България с икономически средства, но не може да се говори за мащабна хибридна война.
„Нарушаването на средата за сигурност в Черноморския регион, Северна Африка и Близкия изток е още един сериозен фактор, който налага широк дебат между политическите сили у нас за постигане на консенсус каква следва да е реакцията на България като съюзна страна срещу тези нови предизвикателства. НАТО взе определени мерки с изграждането на комуникационни и координационни центрове, но България няма как да стои настрани от този процес“, заяви Събев.
Вероятно през септември – октомври изгражданият координационен център на Алианса в България ще бъде активиран, очаква той. Но по думите му България също трябва да инвестира и например да подобри системата за наблюдение на въздушното пространство.
Положението на границата с Турция заради бежанската вълна той определи като „малко аварийно“, но подчерта, че няма причина да се разполагат военни на границата.
Вижте още във видеото:
Още видео материали можете да гледате на сайта на Bulgaria On Air