100 млн. лева са необходими на млекопроизводителите, за да не се стигне до фалит в сектора. Това коментира в ефира на телевизия Bulgaria On Air председателят на Националния съюз на говедовъдите Димитър Зоров.
По думите му 15% от загубите в бранша са заради наложеното руско ембарго.
От бранша настояват за по-строг контрол по границите и хранителните магазини, за което според него държавата има ресурси и институции.
Вносът на млечни продукти от ЕС е със силно занижени цени и ниското качество е основният проблем в сектора, изтъкна още Зоров. Според него е недопустимо едва 35% от хранителните стоки по магазините да са българско производство.
Зоров посочи още, че Румъния сваля ДДС на хранителните продукти от 24% на 9% като рязка мярка срещу загубите заради руското ембарго. Зоров изрази опасение, че субсидиите отново ще отидат при хора, които нямат нито едно животно, защото принципът на европейската субсидия е да се дава за произведена земеделска продукция, а при нас този въпрос не е решен.
„С тази политика на страхопочитание към европейските ни партньори ние ще се загубим като производители на земеделска продукция“, каза Димитър Зоров.
Вчера в Министерството на земеделието беше проведен консултативен съвет по въпросите на животновъдите, но от бранша не са удовлетворени от резултатите, обяви и Танчо Колев от Националното сдружение на месо- и млекопроизводителите. Той коментира пред телевизията, че на този съвет не са постигнати договорености с държавата и тя не е застанала на страната на млекопроизводителите. Цената за 1 литър мляко е паднала на 35 ст., съобщи той, като допълни, че цените са започнали да се понижават от октомври насам. По думите му отпадането на млечните квоти от 1 април не е оказало влияние досега върху цените у нас.
Контролът върху храните по магазините е нулев, каза Танчо Колев и допълни, че в момента българите се хранят с нездравословни вносни храни.
Според него е необходимо държавата да предприеме драстични мерки, като забрани вноса на млечни продукти отвън или им сложи данък.
От сектора предупредиха, че ако не се изпълнят исканията им и не се вземат по-сериозни мерки, ще блокират границите в най-кратки срокове срещу вносните дъмпингови продукти.
Млекопроизводителите искат и среща с премиера Бойко Борисов с настояване за непопулярни мерки и допълнителни средства, които да „запазят сектора“.
Още видео материали вижте в сайта на Bulgaria On Air