„Подкрепих идеята за въвеждане на данък за пустеещите земи, защото мотивите за това имат смисъл – да намалее неизползваната земя, чиито дял не е никак малък. Земеделската земя е национално богатства и тя трябва да се използва по предназначение, отговорността за което е на собствениците”, заяви в ефира на телевизия Bulgaria On Air председателят на Асоциацията на собствениците на земеделски земи Борислав Петков.
"Всички имаме нужда от закон за комасацията въпреки всякакви мнения на политици", добави той.
По думите му диалогът на кръглата маса е бил много конструктивен и "го е направил щастлив", защото за първи път е чул за поет ангажимент от страна на министър за съставянето на работна група, която да изработи закон за комасацията.
„Като държава, която изкарва на преден план земеделието като приоритетен отрасъл, не можем да си позволим да не използваме потенциала на ресурсите, които имаме”, добави той.
„Данъкът задължително трябва да е на местно ниво, за да могат да бъдат идентифицирани субектите и да бъдат подтикнати към действия, били те обработване на земята, даване под аренда или продажба. Освен това не е задължително да говорим за данък, мярката може да бъде въведена под формата на стимул, това ще се реши в хода на дебата. Защото целта е една и тя е да се стимулират собствениците да обработват земята”, подчерта председателят на асоциацията.
„Затова ще помогне и комасацията. Тя ще изкара наяве всички собственици - да заявят своите намерения и да поемат отговорността за своята земя. Не казвам, че законът ще бъде най-добрият, но комасацията трябва да започне от някъде, да бъде зададена някаква рамка".
"Пътят към ефективно земеделие минава през комасация, изграждане на инфраструктура и напоителни системи. Освен това практиката в останалите страни показва, че комасацията облагодетелства малките земеделци”, заключи още Петков.