Много се говори за т.нар. реиндустриализация, но е крайно време да се зададе въпросът за това кой направи деиндустриализацията, заяви в ефира на Bulgaria On Air Димитър Манолов, вицепрезидент на КТ „Подкрепа” и председател на Надзорния съвет на НОИ.
В тази връзка той допълни, че е крайно време да се попита кой и как разпродава собствеността на фалирали предприятия, кой и как е направил закона така, че работниците да бъдат на такова място в списъка при вземанията, че да не бъдат удовлетворени - след банките и другите кредитори.
Манолов посочи, че случаят с обявеното за публична продан фалирало предприятие "Бургаски корабостроителници" е просто поредният и че има много други подобни. По думите му това е резултат от водената вече 15 години политика на „хвърляне на къшеи на най-бедните, осигуряване на комфорт на най-богатите и преса по средата, където са малките и средни предприятия и получаващите средни доходи и т.н.”Икономистът коментира и предложението на синдикатите за увеличаване на осигуровките. Той заяви, че в резултат на намалението на ставката през последните години НОИ е бил лишен от една трета от приходите си. „Никоя система не може да издържи, ако бъде лишена от такъв дял от приходите си”, коментира Манолов. Той не се съгласи с тезата на бизнеса, че при вдигане на осигуровките ще се увеличи сивият сектор, като посочи че това е традиционен аргумент на работодателите. Вижте още във видео материала!