Отмяната на закона за публично-частното партньорство е поредният акт на правителството за улесняване на корупционните практики и наливането на пари в свързани лица и фирми, каза в ефира на телевизия Bulgaria On Air експертът Евгений Кънев.
"Изказването на министър Терзиева, която определи закона като неработещ и рестриктивен, показва абсолютно неразбиране на публично-частното партньорство", заяви Кънев.
Той посочи, че българската икономика е много малка и съответно са малко и проектите, за които може да бъде дадена концесия и чиито инвестиции да бъдат върнати единствено от пазара. Затова е нужен закон за публично-частното партньорство, който да регулира доплащане от страна на държавата, категоричен е Кънев.
По негово мнение инфраструктурата в България ще се подобри единствено с влизането на частен капитал, тъй като тези пари просто няма откъде другаде да дойдат. Но вместо да насърчава инвестициите чрез ПЧП, правителството ги възпира и проправя път за корупционни практики, смята Кънев.
За пример той даде облагането с ненужни такси на ВЕИ сектора и обсъждания нов закон за обществените поръчки, според който държавата директно ще възлага проекти на фирми без каквато и да е процедура.
„Засилват се вратичките и начините за наливане на пари в свързани лица, а новият закон за обществените поръчки се изготвя, въпреки различията с новата европейска директива“, каза експертът.