fallback

Стабилен ли е икономическият растеж на България?

През четвъртото тримесечие на 2013 г. най-висок ръст на БВП на годишна база сред всички държави в ЕС отбеляза Румъния - 5,1%

18:34 | 14.02.14 г. 4
Автор - снимка
Създател

Икономическият растеж в България през четвъртото тримесечие на 2013 г. се е ускорил с 1% на годишна и с 0,4% на тримесечна база - точно толкова, колкото и този на всички 28 страни членки на Европейския съюз (ЕС), показват експресните оценки на европейската статистическа служба Евростат.

Страната ни обаче изостава значително в сравнение с Румъния и държавите от Прибалтика например. През последните три месеца на 2013 г. най-висок икономически растеж на годишна база сред всички държави в ЕС бележи именно северната ни съседка – 5,1%.

БВП на Латвия се ускорява с 3,6%, а този на Литва с 3,3% спрямо същия период на миналата година. През четвъртото тримесечие Естония обаче бележи спад в показателя от 0,2% на годишна база.

Следващи в своеобразната класация за най-силен икономически растеж попадат Великобритания и Унгария - с по 2,8%. БВП на най-голямата икономика в Европа – Германия – се ускори с 1,4% на годишна база. Франция си пое глътка въздух и записа ръст от 0,8% спрямо четвъртото тримесечие на 2013 г.

В дъното на таблицата се намира Кипър. В периода октомври-декември 2013 г. страната е забавила темпото на растеж до 5,3% на годишна база. Следва я Гърция, която ограничава свиването на своя БВП до 2,6%.

За Италия има и добри, и лоши новини. Страната записа минимален ръст от 0,1 на сто на тримесечна база - първият от 2011 г. насам, и технически излезе от рецесията. Лошите новини обаче, освен оставката на премиера Енрико Лета, са че на годишна база БВП се смъква с 0,8%. Подобна е ситуацията и в Испания – минимален тримесечен растеж от 0,3% за второ поредно тримесечие, но отрицателен такъв на годишна база, макар и само 0,1%.

С ръст от 1,6% икономиката на Португалия също прекъсна негативната серия. Страната бележи значителен напредък с изпълняването на условията по своята спасителна програма.

Другите макроикономически данни за нашата страна от днес като цяло са доста шарени. Преките чужди инвестиции намаляват темпа на спад през 2013 г. до 17%. Въпреки че в относително изражение размерът им е далеч от стойностите преди кризата, понижението е по-малко в сравнение със сривовете от над 50% през 2009 и 2010 г., например.

Текущата сметка за 2013 г. е положителна и възлиза на 831 млн. евро спрямо отрицателното й изражение година по-рано в размер на 521 млн. евро. Подобрението като цяло се дължи основно на износа. Експортът през миналата година нарасна с близо 7%, а вносът – с малко над процент.

Разбира се текущата сметка се е подобрила и заради приходите от чужди туристи, които нарастват с 5% до 3 млрд. евро. Също толкова обаче са и текущите трансфери - преводите от българи в чужбина, евросубсидиите и членския внос на България в бюджета на Европейския съюз, които нарастват с 14%.

Младежката безработица е нараснала до 22% през последните три месеца на 2013 г. 13% пък е коефициентът на общата безработица. Трудовият пазар остава затруднен, имайки предвид и че заетостта се е свила до 47% през периода. Така 2,93 млн. българи са в състава на работната сила, а 440 хил. са извън трудовия пазар.

Повече за състоянието и перспективите пред икономиката на България можете да разберете от разговора на Иван Нончев от Bulgaria On Air със Свилен Колев от Investor.bg!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:23 | 10.09.22 г.
fallback
Още от Bulgaria On Air виж още