„Нашите ученици нямат необходимите практически знания, за да се реализират така, както те искат на пазара на труда и в живота. Затова се обмисля в програмите за 7 клас да бъдат заложени и часове по предприемачество“, заяви в ефира на Bulgaria On Air министърът на образованието проф. Анелия Клисарова
„Нашата цел е по-добър обхват на 5 и 6-годишните деца или така наречената предучилищна подготовка. Доказано е, че ако обхванем тези деца, това помага те да бъдат подготвени за първи клас и следователно по-лесно да усвояват материала в училище. Има ресурс в почти цялата страна тези подрастващи да бъдат в обучавани в детските градини, изключение правят само два от по-големите градове“, добави министърът.
Според нея вече нямаме разногласия за това дали да бъде задължителна подготовката на децата на възраст между 5 и 6 години. „Предучилищното обучение ще бъде по избор само за 4-годишните“, допълни Клисарова.
По думите й в проекта на закон за образованието, който ще бъде предоставен за обсъждане до месец, е заложено основното образование да завършва в 7-и клас.
„Има дискусия относно това след 8-и клас какви видове училища да има. Обсъжда се също така в малките населени места дали трябва да има едно училище от 1-и до 10-и клас или от 1-и до 12-и клас, но с профилирани паралелки от 7-и клас (по език или професионално образование)“, добави образователният министър.
Според нея важна част от закона ще бъде и насочването към дуалната система. С реформата в българското образование ще бъдат въведени и защитени професии, обучението по които ще се подпомага от държавата и бизнеса.
Работодателите ще участват в планирането на учебните програми, които са свързани с практическото обучение и компетенциите на учениците“, обясни Клисарова.
По въпроса с домашното обучение Клисарова коментира, че няма никакъв проблем (и сега в закона е разрешено) да има такова, но ако родителите искат децата им да имат признат клас и да получат диплома, те ще трябва да се явяват на изпит.
Вижте целия разговор във видео файла.