fallback

Л. Богданов: Идеята за „данък богатство“ ще отблъсне инвеститорите

Страна, която иска да има икономически растеж, не бива да въвежда „наказателни“ налози за труда и инвестициите, твърди икономистът

11:48 | 07.01.14 г. 12

„Странно е защо сега управляващите искат увеличение на подоходното облагане. През последните години имаше няколко ключови реформи и те работеха добре. Става дума за ниското облагане на доходите от инвестиции и доходите от труд“, каза в сутрешния блок на телевизия Bulgaria On Air Лъчезар Богданов, управляващ съдружник в "Индъстри Уоч".

 

Той допълни, че терминът „данък богатство“ е изключително неправилен. „В повечето страни, когато се говори за такъв налог, се има предвид имуществен данък за изключително големи имоти. Такъв тип облагане обикновено засяга изключително богати хора, с милиони в банковите си сметки, големи и скъпи имоти и яхти. В България обаче това ще засегне работещи хора, но едва ли може да се каже, че те са богати“, посочи Богданов.

Ключовият въпрос към политиците, които искат да направят тази стъпка е как очакват тя да промени пазара на труда. Или как това ще доведе до повече инвестиции в Северозападна България, добави още експертът.

Според него, ако има голяма разлика между подоходния данък и корпоративния, много хора, които са на свободни професии, ще регистрират фирми и ще започнат да издават фактури.

„Йордан Цонев прогнозира, че повишението ще влее в хазната около 37 млн. лева допълнителни приходи. Дори да предположим, че може да са повече, как тази сума ще помогне на социалната политика на държавата, при положение, че в бюджета са записани 32 млрд. лева разходи. С това предложение отблъскваме всички инвеститори, които искат да дойдат в България, защото данъците у нас са ниски. Кой би наел високоплатени IT специалисти при това положение“, заяви Лъчезар Богданов.

По думите му страна, която иска да има икономически растеж и трябва да догонва останалите по-развити държави, не бива да въвежда „наказателни“ данъци за труда и инвестициите. По-обосновано е да се набляга на облагане на потреблението и да се разчита повече на приходите от ДДС и акцизи.

„Социална политика към бедните не се прави чрез данъците. Тя се провежда по два начина – чрез откриване на повече работни места или чрез подобряване на квалификацията на безработните“, обясни икономистът.

Вижте целия разговор във видео файла.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:04 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Bulgaria On Air виж още