Правителството на САЩ е разбрало за широкообхватната тайна шпионска програма на Агенцията за национална сигурност (NSA) едва през това лято и незабавно е наредила тя да бъде прекратена, заявяват добре информирани американски служители, цитирани от Wall Street Journal.
Както докладват още източниците, вътрешен доклад на Белия дом разкрива, че NSA е подслушвала 35 лидери по целия свят. След това правителството на САЩ е спряло някои от програмите за мониторинг, включително срещу канцлера Ангела Меркел, твърди високопоставен представител на САЩ. Това е първото признание от длъжностни лица на САЩ, че в действителност съществуват подобни подслушвания.
Както поясняват американски представители, трудно е да се коригират подслушвания срещу някои лидери, защото комуникацията е тясно свързана.
Междувременно нови подробности в германското списание Spiegel по темата вчера допълнително разпалиха гнева на германското правителство и повдигнаха два въпроса: Защо САЩ са започнали да я подслушват още през 2002 г. и защо на администрацията на Обама са били нужни пет години да спрат шпионирането, пише списанието.
През миналата седмица Белият дом се придържаше към грижливо подготвени теми за обсъждане и заяви, че Меркел в момента не е подслушвана, че няма да бъде и в бъдеще, но отказа да каже как е било в миналото, отбелязва изданието. Вчера обаче нещата се промениха – NSA в изявление отрече друга медийна информация, поместена в Bild am Sonntag, според която Обама е бил уведомен за подслушването на Меркел през 2010 г. от ръководителя на NSA генерал Кийт Алекзандър. Тази информация обаче противоречи на уверенията, които съветничката на президента за националната сигурност Сюзан Райс е дала в частни разговори с германските власти, че Обама не е бил в течение на подобна операция, пише New York Times.
Изявлението на ведомството е доста необичайно, защото агенцията много рядко коментира публично конкретни твърдения за дейностите й по следене на комуникации, отбелязва от своя страна Guardian.
Последните изявления потвърждават части от материала на британския ежедневник от миналата седмица, според който подслушванията срещу Меркел са само върхът на айсберга. Позовавайки се на разкритията на бившия служител Едуард Сноудън, вестникът писа, че 35 световни лидери са били шпионирани от NSA.
Междувременно във Вашингтон се появяват първите признаци, че администрацията на Обама може да се постарае да се разграничи от агенцията, като направи извода, че шпионската агенция е превишила правомощията си. Мнозина високопоставени конгресмени вече заявиха, че NSA не ги е информирала по подходящ начин за естеството и мащабите на дейностите си по подслушване.
Още по темата вижте в материала на Bulgaria On Air!