Предаването за макроикономика „Видимо и невидимо“ по тв и радио Bulgaria On AIr, стартира поредица „Раждането на (псевдо)капитализма в България“. В четири поредни броя Калин Манолов и Красимир Лаков ще се вгледат отблизо в „демоничния план Ран-Ът“, чието осъществяване през последния почти четвърт век довело българите до просешка тояга. Смяната на режима в България в края на 80-те години поставя страната ни в много трудна ситуация. До този момент икономиката се ръководи планово, средствата за производството са в ръцете на държавата, а частната инициатива е задъшена.
В такава ситуация България тръгва по пътя на преследване на мечтата за пазарната икономика, където в центъра е поставен частният интерес и където всеки би трябвало да печели толкова, колкото пазарът е готов да даде.
Близо 25 години по-късно обаче ситуацията е далеч от мечтаното. През този период България извървя труден преход, имахме банкова криза и хиперинфлация, а вече 15 години валутният курс на лева е фиксиран към чужда валута.
Със сигурност създаването на адекватна данъчна система е било сериозно предизвикателство – трябвало е да се въведат данъци върху потреблението, върху доходите, върху корпоративните печалби. Наред с това е трябвало и да се изгради административен капацитет, който да се противопоставя на опитите за измами и заобикаляне на закона.
Доколко това е успешно, всеки може да се ориентира сам.
Мнозина хвърлят вината върху проваления преход върху плана Ран-Ът. Дали обаче в него няма и достатъчно препоръки, благодарение на които е можело да избегнем проблемите?
Вижте какво е предвиждал плана Ран-Ът и защо капитализма не се случи у нас утре вечер в предаването Видимо и невидимо в 18:30 часа по телевизия Bulgaria On Air. Информация „от кухнята” и своите спомени ще разкаже финансистът Емил Хърсев.