fallback

Виктор Божинов: „Гунди“ е пример за филм с професионално разказана история

През 2024 г. българското кино доказа, че има и икономически потенциал, посочи режисьорът

17:43 | 17.12.24 г.

„Гунди“ е пример за филм, за който зрителите влизат в кино, когато има професионално разказана история. Този коментар направи режисьорът Виктор Божинов в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria.

Според него тази продукция е успешна, защото събира много вектори в себе си – добра история за важна историческа личност, която е разказана добре, включване на различни аудитории и носталгията на българите към миналото.

„Тази година ще бъде рекордна за българското кино благодарение на филма „Гунди“, който приближава 700 хиляди зрители и 9 млн. лева постъпления. Макар че преди „Гунди“ това щеше да е най-слабата година за родното филмопроизводство“, съобщи режисьорът.

По думите му тази година е изключително важна, защото показа, че българското кино има не само творчески, но и икономически потенциал.

Виктор Божинов посочи, че независимо от успеха на „Гунди“, който е реализиран с частни средства, българското кино се нуждае от държавната помощ. Той отчете, че според Закона за филмопроизводство държавата в лицето на Изпълнителна агенция „Национален филмов център“ (НФЦ) финансира, както фестивални високохудожествени филми с нисък търговски потенциал, така и по-масови филми за по-широка аудитория. „В това е идеята – държавата да подпомогне един сектор, който по самостоятелна икономическа логика не може да съществува стабилно“, обясни режисьорът и смята, че въпреки това усилията на държавата не са достатъчни.

Божинов е на мнение, че НФЦ трябва да създаде условия за пълната реализация на потенциала на българската филмова индустрия. Той коментира, че в момента не се мисли стратегически и секторът е оставен на боричкания в творческите среди.

Като страничен ефект на тази липса на стабилен професионален мейнстрийм режисьорът посочи появата на филми, снимани от инфлуенсъри. „Видеа, дълги по час и половина, не би трябвало да имат място в киносалоните“, категоричен е режисьорът. Божинов заяви, че никъде по света не се случва подобно нещо и тези „филми“ се появяват у нас, за да запълнят дупката, породена от липса на хубаво масово кино, но описа художественото им ниво като „обидно“.

Според режисьора възможен начин за пробив на международната сцена може да се българските сериали и привличането на големи стрийминг платформи, които да продуцират такова съдържание. Божинов отчете, че пазарът е претрупан, а светът на платформите е доста хаотичен и волатилен.

„Начин за изпъкване е интересната история, която да бъде разказана по завладяващ начин“, съветва той, но обясни, че това, което открива в сериалите по родните телевизии е стремеж да се разкаже история за изключително широка аудитория – „за баба до бебе“. По думите му резултатът е аморфна история с липса на специфични жанрови елементи.

„Българското място в тази динамична индустрия трябва да започне с осмислянето на нашата територия – ние да създадем работещо филмопроизводство за българската аудитория. И когато то е стабилно, тогава ще се появяват хора, които да изведат български заглавия на по-широк пазар“, коментира Виктор Божинов.

Защо българското кино не успява да пробие на международната сцена за  разлика от филмопроизводството на съседни страни на Балканите? Кои са предизвикателствата през българските филми?

Целия разговор може да видите във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „В развитие“ може да намерите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:43 | 17.12.24 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още