fallback

Сава Савянов: Книжата с фиксирана доходност се завърнаха победоносно

Българите инвестират все повече в глобални фондове, посочи старши мениджърът „Инвестиционни и застрахователни продукти“ в УниКредит Булбанк

16:45 | 04.12.24 г.

Книжата с фиксирана доходност се завърнаха на бял кон през последните две години. Преживяхме почти десетилетие без почти никаква, дори отрицателна доходност по облигациите. Сега те са част от портфейлите и на мениджърите, и на инвеститорите. Този коментар в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria направи Сава Савянов, старши мениджър „Инвестиционни и застрахователни продукти“ в УниКредит Булбанк.

Той обясни, че платформата onemarkets Fund на УниКредит Булбанк, с която се увеличиха предложенията на пазара от една година дава възможност за инвестиции във фондове на едни от най-големите компании за управление на активи в света като Amundi, Allianz Global Investors, BlackRock, Fidelity, J.P. Morgan, Pictet, PIMCО и др.

„Клиентите ни търсят комбинация между висока доходност и нисък риск, което е най-трудното упражнение в света на инвестициите. Българският инвеститор подхожда консервативно и не иска да рискува прекалено много. Най-предпочитани са фондовете за акции – близо половината от направените инвестиции. Други 35% се насочват към балансирани фондове (акции и облигации). А 15% от инвестициите са във фондове, които инвестират само в облигации, включително в популярните напоследък фондове на паричния пазар“, анализира ситуацията Савянов.

Два от най-добре представящите фондове за изминалата година са BlackRock Global Equity Dynamic Opportunities Fund (30% ръст за периода 28 ноември 2023 – 27 ноември 2024 г.) и J.P. Morgan US Equities Fund (40% ръст за периода 28 ноември 2023 – 27 ноември 2024 г.). „Това са и бестселърите като продажби“, коментира Савянов.

По думите му потенциалът на пазара на акции е безспорен. Според него за последните сто години няма друг актив, който да пренася така стойността на парите във времето.

На въпроса дали инвеститорите имат опция да минимизират риска от геополитическото напрежение в света и процесите на деглобализация, фрагментация и по-високи търговски бариери (мита), Савянов отговори: „Имаме фондове в глобални акции, което е такъв вид диверсификация. Не може да избягаме от американската икономика, която се развива много добре напоследък. Но винаги има други центрове за създаване на стойност, примерно Азия, които са идентифицирани от мениджърите на фондове“, посочи той.

Сава Савянов коментира и прогнозите на анализатори, че в следващите десет години американските акции няма да носят същата доходност както в последните 20 години – индексът S&P 500 за периода 2003-2023 г. е предоставял около 10% годишна доходност.

„Двуцифрените годишни ръстове при американските акции може би ще отстъпят място на едноцифрените (7-9%), макар че никой не може да каже със сигурност. Затова диверсификацията е ключова на всички нива – като клас активи и като географско разпределение. Това е и нашата препоръка към инвеститорите“, отбеляза инвестиционният консултант.

Каква информация искат да получат клиентите при управление на вложените средства? Колко от тях инвестираха във фондовете за акции и облигации, обединени под шапката onemarkets Fund? Как влияят геополитиката и икономическите тенденции на пазарите?

Материалът не е повод за вземане на инвестиционно решение!

Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Бизнес старт“ може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:45 | 04.12.24 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още