Съвсем скоро китайските и европейските пазари могат да предлагат по-висока доходност с по-атрактивните си оценки, а пазарите в Централна и Източна Европа имат изключителен инвестиционен потенциал. Тази прогноза в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria направи Симеон Керанов, портфейлен мениджър в "Карол Капитал Мениджмънт".
Според него Европа и Китай се подготвят за управлението на Доналд Тръмп, като сега пазарите очакват Европейската централна банка да продължи по-уверено с намаленията на лихвите от Федералния резерв, което ще създаде разминаване между двете централни банки, стимулирайки европейските акции. Той посочи, че Китай вече предприема мерки за стимулиране на икономиката си.
„Изборите в САЩ бяха най-интересната тема за пазарите, но изглежда, че пазарните участници очакваха победата на Доналд Тръмп още преди месец и остава само една малка част от пазара, която не е сметнала развитията“, обясни Керанов.
По думите му секторите, в които има възможност за ръстове са банковият и индустриалният, тъй като те биха спечелили от бъдещите политики на републиканеца, свързани с дерегулациите и стимулирането на местната икономика.
„С оглед на войните по света, инвеститорите в последните години адаптираха стратегиите си, за да се предпазят от геополитическите рискове и възможностите за търговски войни. Междувременно Китай и Европа предприемат мерки, за да се защитят от митата, които Тръмп планира да наложи. След изборната му победа се видя изтегляне на капитали от Стария континент и пренасочването им към американските пазари“, анализира мениджърът.
Симеон Керанов смята, че в един момент тенденцията ще се обърне, когато оценките на китайските и европейските пазари станат твърде привлекателни и дават възможност за по-големи ръстове от акциите на американските компании.
„Мисля си, че ще дойде момент, дори догодина по някое време, в който глобалните акции ще станат толкова атрактивни спрямо американските и ако започнат индикации, че могат да се правят пари извън САЩ – капиталите ще се върнат обратно и към Китай, и към Европа. Последните две години Китай бе като мръсна дума в САЩ, не искаха да пипат акциите, докато в края на септември (правителството на Китай) не излезе и каза, че ще стимулира страшно много икономиката си и за дни изключително голям капитал се насочи към Китай. Когато оценките станат достатъчно привлекателни нещата се обръщат“, обясни портфейлният мениджър. И посочи,, че на облигационните пазари има по-голям страх от управление на Тръмп, заради потенциалните по-големи бюджетни дефицити и по-малкото очаквани намаления на лихвите от страна на Фед до края на 2025 г.
Керанов съобщи, че доходността по десетгодишните държавни ценни книжа на САЩ достигна 4,5%, което изглежда като максималната възможна стойност, и отбеляза, че това отваря възможност на инвеститорите да купят ДЦК с добра доходност.
„Краткосрочно изглежда, че инвеститорите са се насочили към американските акции, но ако отчетите в Европа продължат да са положителни то тенденцията може да се обърне. Централна и Източна Европа е изключително потенциален пазар, като българските инвеститори залагат на инвестиция в региона“, коментира експертът какви да са експозициите.
Какви са геополитическите рискове за пазарите? Как ще се отрази на капиталите управлението при Тръмп 2.0? Застават ли глобалните акции срещу местните? Ориентират ли се българските инвеститори към акции на наши компании?
Материалът не е препоръка за вземане на инвестиционно решение!
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.