Според него Старият континент продължава да е „на 98% зависим“ от вноса на редкоземни метали, необходими за преход към незамърсяваща и устойчива промишленост. И прогнозира, че България може да изиграе важна роля като локален доставчик за осигуряването на тези ресурси.„България може да се включи абсолютно ефективно в тази глобална тенденция. В страната има много находища на златни и медни руди, които се развиват успешно, но не се скалират до мащаба, който може да поеме пазарът“, обясни финансовият анализатор.
По думите му от ключово значение за Европа е да се завърне на стратегическата карта, като реши дали ще отвори икономиката си към търговия, или ще се „подхлъзне“, като я затвори си с локални протекционистки мерки.
„Новият американски президент няма нито да смекчи политиката на протекционизъм, нито търговския тон по отношение по Китай“, очаква Райков. И обясни, че това е една от причините Пекин да попълва суровинните си резерви в стратегическа подготовка за пренареждане на геополитическата карта, в която никой не е толкова независим един от друг.
Райков посочи, че това е момент, в който се очертават трендовете. По думите му светът очаква новия американски президент и е много важно в каква глобална пазарна и икономическа обстановка той ще управлява. Финансовият анализатор прогнозира, че светът ще продължава да се движи от суровините, затова е важно да се знае на какви позиции са основни ресурси като пшеница, кафе, какао, соя, минерали и руди, необходими за прехода към „зелена индустрия“.
Той обърна специално внимание на соята, при която съществуват притеснения от страна на Китай за нови рестрикции от САЩ за износа на земеделската стока. И разясни, че подобни страхове са в основата на стратегията на Пекин за запасяване на суровинните си резерви, защото властите „не могат да си позволят суровинната независимост на Китай да е под въпрос“. В момента страната е най-големият купувач на желязна руда и боксит, полезното изкопаемо, което служи за производството на алуминий, ключов материал за направата на електрически автомобили.
Райков съобщи, че въпреки икономическите проблеми вътре в държавата, в политиката на Китай е да продължава да купува в огромни количества на суровини отвън. „Пекин не желае да използва вътрешния си ресурс, защото желае да го запази като стратегически резерв, а да внася, защото целият свят се бие за това да продава суровините си на Китай, защото търсенето там е безкрайно“, подчерта той.
В подобна обстановка Преслав Райков смята, че за САЩ най-важното от тези ресурси ще бъде търговията със зърнените храни, соята, царевицата и минералите и рудите, които са ключови за зелен преход и в САЩ, и в Азия. И предположи, че на преден план ще излиза нуждата от баланс в американската икономическа политика между отворена търговия и протекционизъм. Попитан какво от всичко изброено засяга Европа, финансовият анализатор отговори: „Всичко.“
Какво очакват пазарите на финалната права от изборите в САЩ? Къде са „убежищата“ на инвеститорите в геополитическата несигурност? Готова ли е Европа за „Електрошокът на Тръмп“? Как ще се отразят добрите добиви на пшеница от Украйна и Русия на търсенето? Успокоиха ли се пазарите и ще останат лимитирани цените на какаото и кафето? Увеличават ли се икономическите предизвикателства пред България заради политическата криза? Готова ли е страната ни да смени модела на управление с по-малка намеса на държавата?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Светът е бизнес“ може да гледате тук.