Икономическите интереси на Китай правят все по-трудно за Франция и другите европейски държави да бъдат активни и сериозни участници на африканския пазар. За това е толкова важно за Еманюел Макрон да активира френски позиции, където може, а целта е да се противодейства на този процес. Това мнение изрази в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria Радослав Илиев, историк и анализатор, в коментар за посещението на френския президент в Мароко.
„Политическото послание на Макрон от Мароко е, че президентът се опитва да възстанови френската роля като посредник в Северна Африка. Сегашните усилия на Франция са насочени към ограничаване на мигрантския поток към Европа. Отношенията на Франция и Мароко по тази тема бяха обтегнати в последната седмица и за някои анализатори посещението на Макрон изглеждаше невъзможно“, посочи той.
Историкът припомни, че Франция изигра негативна роля в събитията от 2011 година. „Когато през 2011 започна Арабската пролет, съществуваше теза, че Никола Саркози има личен интерес Муамар Кадафи да бъде отстранен от Либия. След събитията в Либия и счупването на общия фронт между африканските държави, мигрантският поток заля Европа. По всичко личеше, че Франция е абдикирала от този процес, отбеляза Илиев и уточни, че последните действия на Макрон са опит страната да възвърне позиции отново „да започне да лидира този процес“.
Според него, от друга страна, Мароко търси подкрепа от Франция в ООН за статут на Западна Сахара. По думите на анализатора втората цел на Мароко е задълбочаване на политическите и дипломатични контакти. Той смята, че Франция изостава в признаването на мароканския суверенитет над Западна Сахара, тъй като „САЩ предприеха действия в тази посока много преди тях“.
Илиев смята, че ситуацията във вътрешната политика на Франция също е много нестабилна. „Много е възможно да станем свидетели на нови предсрочни избори. Важно е също дали планът „Барние“ ще получи подкрепа от САЩ след 5 ноември. Ако Тръмп спечели втори мандат, голяма част от бюджета ще трябва да бъде пренасочена към сектор „Сигурност“. Социалните разходи ще трябва да бъдат ограничени, а това ще повиши допълнително социалното напрежение“, е мнението на анализатора.
Той обясни, че главната тема, която вълнува френското общество, е каква Европа ще има – дали ще е Европа на националистите, или нещо друго. „Във Франция ножицата между обществото и политическия елит става все по-широка. Това означава, че скокът на популистките партии ще продължи, а левицата ще търси начини да се реорганизира“, очаква Радослав Илиев.
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Бизнес старт“ може да гледате тук.