„Върховите постижения на техниката и науката са съвършени и могат да бъдат приети като някакъв вид изкуство, а в едно съвършено изкуство има вложено много умение и технология“ посочи той и съобщи, че тази седмица в София ще се проведе 36-тото издание на международния форум за компютърно изкуство „Компютърно пространство“, като целта му е да покаже върховите постижения на науката и технологиите чрез изкуството.
Инж. Петров разказа, че събитието се дели на две части – конкурсна и фестивална. Конкурсите ще бъдат в осем различни направления, а фестивалната част ще предложи на публиката различни видове изложби, семинари и уъркшопове. И добави, че посетителите ще могат да видят интерактивни инсталации, изградени на място. Ще има ретро изложба, която ще покаже какви са били през годините както български, така и чуждестранни модели графични редактори и дисплеи.
Росен Петров обясни, че познаването на технологиите от миналото е изключително важно за развитието на модерните устройства. „Събитието е и място, на което ученици, студенти и бизнеси се срещат, което стимулира новите идеи и продуктивността. Семинарите обхващат теми като новостите в киноиндустрията и използването на компютърна графика, както и най-усъвършенстваните технологии за обработка на звук“, обясни той.
Председателят на Студентско общество за компютърно изкуство посочи и направленията в тенденциите в този вид изкуство. „Едното направление е навлизането на изкуствения интелект във всякакъв вид проекти. Другата тенденция, идва с това, че има неограничени технически възможности и евтин хардуер, за това единствената бариера е въображението и реализирането на самия проект“, отбеляза той.
Инж. Петров е убеден, че с помощта на технологиите и интернет вече не съществува географската бариера, като артистите могат да показват и създават произведенията си в различни точки на света.
Как се създават креативните идеи в компютърната графика?
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.