„Всеки археолог в музейната система е напълно наясно, че разкриваме невероятни находки, но имаме проблеми с тяхното съхраняване и представяне. Проблемите на първо място се коренят в тромавата административна система, която трябва да „развърже“ обектите и да ги социализира“, посочи той.
Д-р Тенекеджиев коментира най-новото откритие на екипа от Археологически музей Варна – почти изцяло запазена римска статуя с надпис. „Все още се обсъжда функцията на статуята, като археолозите клонят към това, че тя е била върху гроба на изобразения“, обясни той.
Археологът не скри, че след направеното откритие започват проблемите за учените, тъй като всяка находка трябва да мине през задължителната реставраторска грижа, а реставраторите във Варна нямат подходящи ателиета и лаборатории, в които да извършват дейността си. И добави, че липсата на оборудване и помещение за реставрация забавя излагането на експонатите пред публика.
По думите му, този проблем е много сериозен за музейната мрежа в града. „Варна предлага изключително разнообразни и забележителни исторически обекти, но някои от тях са пренебрегнати и са оставени да се рушат“, не скри притесненията си д-р Васил Тенекеджиев и напомни, че музеите имат задачата да се грижат за движимите находки, но недвижимите са под юрисдикцията на държавата.
Според него финансирането, свързанo със запазването и реставрацията на културните паметници, е предизвикателство за българските археолози. Археологът смята, че финансиране за разкопки може да бъде намерено, но проблемите за откритията идват след това, когато учените се сблъскват с администрацията и институционалната система.
„Същинските разкопки са най-приятната част, но когато открием нещо първо се радваме, а след това започваме да се притесняваме и да водим битки със съществуващата система в страната – затова как по-бързо археологическият обект да стане достояние на публиката“, даде пример с проблемите при съхраняването на културно-историческото наследство д-р Тенекеджиев. И потвърди, че в много случаи административното забавяне води до разрушаване на това, което са открили и това е една от големите драми на българската археология.
„Откриваме обекти и находки на хиляди години и идва моментът, в който започва многогодишна битка с институциите, като през това време те се рушат допълнително“, заяви археологът.
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.