Според него Зелената сделка е „провал за ЕС“, защото е довела до повишаване на себестойността, понижаване на добивите, фалити на земеделски производители. Костадинов смята, че законодателни и държавни мерки могат да помогнат на земеделието, ако са направени правилно и се спазват. Той подчерта, че сега има много административни пречки пред производителите, които трябва да се намалят, за да се улесни работа им.
„Тази година основните предизвикателства бяха климатичните изменения, натискът върху пазарите заради войната в Украйна и вносът на храна от трети страни“, обясни председателят на Българска аграрна камара. По думите му първият транш от така наречената украинска помощ е изплатен, като до края на ноември се очаква и втората трансакция.
Костадинов обясни, че в момента Европа е на кръстопът по отношение на подпомагането за производителите, като Европейската комисия планира да го промени, което би било проблем за земеделците.
Аграрният експерт подчерта, че засушаването в почти цялата страна и пожарите са повлияли на производството – добивите са намалели значително, което е повишило себестойността, а ниските цени на борсите по света са довели до големи загуби за българските земеделци.
„В момента у нас продукцията е прибрана на 80%, добивът на пшеница варира спрямо различните части на страната, но добивът на слънчоглед и царевица е отчайващ с огромен спад“, съобщи Костадинов.
Ще се превърне ли качествената и чиста храна в ценност и приоритет за обществото? Как се възпита у младите хора култура на хранене с качествени и незамърсени храни? Кои са предизвикателствата пред Българска аграрна камара?
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.