„Защо нашата икономика не може да си позволи да плати 500 евро заплата? Защо тя има проблем? Наскоро слушах един политик, който каза нещо, което обобщава този проблем – в Германия сглобяват автомобили, а ние тук правим стелки за автомобили. Докато това е така, ще сме там, където сме“, коментира синдикалистът.
Според Манолов по-добрият вариант за увеличаването на минималната работна заплата (МРЗ) е това да не се случва на административен принцип, но по закон тя се формира именно така. „Размерът на МРЗ е 50% от средното възнаграждение за страната, като правителството трябва да издаде постановление, с което да определи точния размер, а според Кодекса на труда този тип актове трябва да се обсъдят на Съвета за тристранно сътрудничество, за да са действителни“, обясни президент на КТ "Подкрепа".
Димитър Манолов смята, че ролята и значимостта на Съвета варира спрямо това доколко правителството вижда полза от дебатите и се вслушва в тях. „В условие на политическа нестабилност и служебни правителства този механизъм не работи по най-добрия начин“, заяви синдикалистът. И добави, че все още възнагражденията у нас са далеч от средноевропейските, въпреки че напоследък се вижда сериозен ръст в заплатите на българите. Това обаче се дължи на застоя в предишните години.
Той смята, че нивото на политическите играчи и разговорите в политиката е паднало значително, тъй като политическите субекти търсят хора, които ще изпълняват нареждания безусловно и това оказва пряко влияние върху качеството на кадрите. По думите на синдикалиста въпреки това има и съвестни и добри участници в политиката, които целят да се постигне прогрес. Манолов подчерта, че е оптимист и се надява следващата генерация политици да е качествена.
Президент на КТ "Подкрепа" е категоричен, че Националният план за възстановяване и устойчивост е зле написан, от което идват по-голяма част от проблемите му. Той отбеляза, че страната ни не се възползва изцяло от финансовите инструменти на ЕС.
Има ли шанс за подобрение на политическата и икономическата ситуация в страната? Как да се преодолее кризата в образованието? Има ли стратегическа визия за икономиката на България? Какъв ще е проектобюджетът за 2025 г.? Очакват ли ни сътресения при евентуално влизане на България в еврозоната?
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Светът е бизнес“ може да гледате тук.