fallback

Св. Димитров: Темата за стартъпите в Европа се подценява, а там са иновациите

Ще се превърне ли България в иновационен хъб, коментира представителят на Българска финтех асоциация

12:28 | 25.09.24 г.

Темата за стартъпите в Европа се подценява, а там са иновациите. Ако Европейският съюз не осъзнае това и не отдели средства, икономиката трудно ще тръгне. Трябва да сме наясно, че само държавните пари не са достатъчни за иновации, а трябва да се задейства частният капитал. Това мнение изрази в предаването „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria Светослав Димитров, член на управителния съвет на Българска финтех асоциация.

„Европейският съюз се движи не на две, а на три скорости. Нужна е обща визия и единна политика. Това ще се случи трудно, но ако искаме да имаме ресурсите, за да се конкурираме със САЩ и Китай, това е начинът. За да заработят политиките, трябва да се промени начинът, по който се налагат“, смята Светослав Димитров.

Той обаче отчете, че на ниво финтех България се развива много активно. „София се утвърди като регионален финтех център и екосистемата ни е много жива и активна. Изпреварваме Румъния и другите балкански държави в това отношение. Разбира се, винаги може да се стремим към повече. В Европа обаче ситуацията по отношение на дигитализацията е друга. Малко са компаниите еднорози в Европейския съюз спрямо останалата част на света. Иновациите просто не са в Европа“, отбеляза експертът.

Той подчерта, че конвергенцията между банките и финтех сектора е факт въпреки конкуренцията, но напомни, че в момента Европа е най-строго регулирана откъм различните финансови услуги.

„Европейският съюз прилага еднакво ниво на регулация спрямо утвърдени компании, както и стартъпи. Това е една от причините за изоставане на европейската икономика. По дефиниция бюрократът не е човек, който допуска нововъведения в съществуващото статукво. Тромавият механизъм, по който работи европейската регулационна система, е причината Европа да се движи бавно“, посочи Димитров.

Според него една от предпоставките за това е начинът, по който европейците живеят през последните 150 години – „сравнително спокойно и богато и трудно възприемат адаптивността“.

„В САЩ и Китай и адаптивните печелят. Не е случайно, че точно там се появяват най-много компании еднорози. Друг основен проблем е, че Европа няма единна държава или механизъм, а съвкупност от различно работещи и живеещи хора и общности“, коментира Димитров. И добави, че Европа е политически, финансово и военно зависима от САЩ. Що се отнася до природните ресурси, трябва да разчита на държави, които ги имат, което пречи на европейската икономика да се развива самостоятелно.

Има ли финтех индустрията шанс за иновационен взрив в Европа? Какво посочи Марио Драги в доклада си за развитието на икономиката на ЕС?  Как финтех компании прилагат изкуствен интелект за обучение на хора и подобряване на връзката с клиенти? Как се изпълнява проект по Плана за възстановяване и устойчивост в Чехия? По какъв начин влизането на България в еврозоната ще помогне в бизнеса във финтех сферата?

Founders Today е водещата предприемаческа конференция на Investor.bg. Тя ще се проведе на 10 октомври в Интер Експо Център в София. Регистрирайте се безплатно в Investor Media PRO, за да присъствате на събитието и да станете свидетели на важни дискусии, вдъхновяващи разговори и дългоочакваните менторски сесии със стартъп финалистите на Founders Today 2024.

Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Светът е бизнес“ може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:28 | 25.09.24 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още