„Федералният резерв все още иска да осигури т.нар. „меко приземяване" на икономиката, при което да се избегне рецесията, а инфлацията да остане на ниските нива. Това все още е водещият сценарий. И след това понижение лихвите остават сравнително високи, особено на фона на последните 30 години – на нива 4,75 - 5%“, посочи той и обясни как през последната седмица, след данни за забавяща се инфлация и пазар на труда, пазарните очаквания се промениха към намаляване на лихвите с 50 базисни точки. Според него така Фед ще може да реализира понижение от поне 1% до края на годината.
По думите на Вълков забавянето на икономиката на САЩ би трябвало да окаже натиск надолу за инфлацията, но прогнозира, че бюджетният дефицит на САЩ ще продължи да бъде изключително висок, като митническите политики ще бъдат още един проинфлационен фактор.
„Фед ще продължава да се тревожи за ефектите от тези тенденции и ще бъде много внимателен по време на следващата среща през ноември“, коментира Петко Вълков.
Той отбеляза, че снощи пазарите реагираха с понижение, след като Фед започна цикъла на понижение на лихвените проценти с 50 базисни пункта, но фючърсите тази сутрин показват, че най-вероятно ще отворят с ръст в днешната търговия. „Фед смята, че инфлацията е по-скоро овладяна, но вече се появиха пукнатини в пазара на труда в САЩ“, отбеляза Вълков.
Съобрази ли се монетарната политика със състоянието на американската икономика? Кой печели и кой губи от решението на Фед? Променя ли се рискът инфлацията през следващите седмици да остане ниска и кои са факторите, които ще влияят? Как се променят перспективите пред златото и облигациите след решението на Фед? Какво означават по-ниските цени на петрола?
Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.