„Причините за възхода на крайната десница в Германия са комплексни и не могат да бъдат обяснени само с един феномен. Източна Германия е сходна с България и Румъния по отношение на обществено-културни особености. Там демократичната култура е по-различна от тази в Западна Европа, тъй като гражданите имат по-кратък и ограничен опит с демокрацията“, посочи тя и смята, че историческият товар на тази част от Германия – първо под нацистка, а след това и комунистическа диктатура – оказва влияние на демократичния инстинкт на населението.
Славкова съобщи, че при сравнение на икономиката и демографията, Източна Германия изостава по редица фактори от останалата част на страната. Тя напомни, че през последните седмици стана ясно, че икономическите прогнози в Германия не са никак добри. По думите ѝ това е проблем, тъй като германската икономика е двигател на цяла Европа, а ефектът е усеща най-вече върху индустрията в Източна Германия.
Тя е категорична, че не може да се говори за някакво разделение или неглижиране на част от страната, а за обективна икономическа реалност.
"Исторически традиционните партии изпитват трудност да обхванат избирателите в Източна Германия. „Алтернатива за Германия“ (AfD) се оказва много по-успешна в опитите си да достигне до хората и да комуникира с тях. Те умело използват социалните мрежи и новите канали за информация. Големите партии имат много да научат от последните изборни резултати. Все по-често се говори дори за предсрочни избори, което е много необичайно за Германия", отбеляза Славкова.
Според изпълнителния директор на Фондация "Софийска платформа" времето на стабилните мнозинства и големи коалиции свършва. „Както в Германия, така и в България, се налага да се правят коалиции според най-малкото общо кратно. Обществото и партиите стават все по-разделени. А колкото по-фрагментиран е вотът, толкова повече политическата ситуация ще прилича на пъзел, сгрешен от самото начало“, е мнението на Славкова.
Ще получат ли подкрепа крайните партии в Германия на федералните избори следващата година? Какви са стратгиит на крайните партии в Германия за привличане на избирателите? Какви са изводите от изборите в Тюрингия и Саксония? Ориентират ли се младите хора и разбират ли същността на демокрацията? Започна ли разговорът за ролята на гражданското образование в Германия?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „В развитие“ може да гледате тук.