Според него трябва да се имат предвид демографската криза и отчетения грандиозен спад на населението за последните десет години с близо 5,7%. По думите му, резултатът, че България е в групата на страните с високи доходи, е оценка, подобна на "Добър (4)" в училище. „България има нужда от добри икономически новини. Имаме нужда да се осъзнаем, да се уверим, че пътят, по който сме поели, е правилният път. Все пак дори и един ученик, ако непрекъснато учи, но получава само двойки и тройки, това не е окуражително и той в един момент ще спре да учи“, коментира той.
Икономистът обаче отбеляза няколко фактора, които пречат истински да се зарадваме на това. „Първо – тази група на страните с високи доходи е много широка сама по себе си и включва не само страни като САЩ, Великобритания, Франция – страни, които наистина са с високи доходи, погледнато сравнително, но включва и страни, които чисто математически са с високи доходи, а по качество на живот са твърде зле, даже по-зле от хората в България“, подчерта той.
Анализът на данните от д-р Събев показва, че в показателя за брутен национален доход на човек от населението се прикрива голямата демографска криза и най-вече големия демографски спад. „Имаше една година, в която се видя, че нещата тотално са излезли извън контрол чисто математически", подчерта той. "Не става дума, че тогава са починали повече хора. Населението бе преизчислено през 2022 г., а преброяването на населението през 2021 г. показа всъщност едни много страшни данни", казва той.
Икономистът напомни, че временният прогнозен ред, който се отчиташе за предишните десет години и се движеше плавно, изведнъж беше преизчислен и населението на България спадна с 5,7% и това е "грандиозно", по негови думи. Икономистът потвърди, че това е една от основните причини показателят да се покачи и да достигне до 460 долара, след което България попадна в групата със страните с високи доходи. "Някой, който разбира от финанси и от икономика, би казал точно това", коментира д-р Събев.
Какъв трябва да е доходът, за да попадне страната ни в Клуба на богатите? Какви са спецификите на методологията за селекция на богатите страни, използвана от Световната банка? Каква е връзката на просперитета и качествените обществени услуги?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да гледате тук.