fallback

Ще поскъпнат ли имотите у нас след влизането в еврозоната?

Цените на имотите в Хърватия скочиха с до 18% след въвеждането на еврото, посочи Йордан Йорданов, съсобственик и управляващ директор на "Нов Дом 1"

14:51 | 11.07.24 г. 8

Очакваното влизане на България в еврозоната кара голяма част от продавачите на имоти да не бързат, тъй като залагат на повишаване на цените след приемането на еврото. Това допълнително ограничава предлагането, особено в големите градове. Това заяви в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Йордан Йорданов, съсобственик и управляващ директор на "Нов Дом 1".

„В Хърватска цените на имотите в различни градове са се увеличили с между 10% и 18% за първата една година след приемането на еврото, като сега има успокояване“, даде пример Йорданов. Той смята, че и нас „не ни очаква нещо различно“ по отношение на влиянието на подготовката за влизане в еврозоната на жилищния пазар в България.

Йорданов съобщи, че има силен интерес към покупки в София и Варна, а в Бургас увеличението на сделките с недвижими имоти за първото полугодие на 2024 г. е с около 43% в сравнение със същия период на 2023 г. Експертът посочи, че по-добрият достъп от София до Южното Черноморие и Бургас определя скока в сделките, като става дума за предимно по-малки ваканционни имоти или за отдаване под наем.

"Ако погледнем съотношение продажна/наемна цена, Бургас е може би едно от най-добрите места за инвестиране в момента", заяви Йорданов.

Той обясни, че Националният статистически институт отчита 16% поскъпване на годишна база на жилищата в България през първото тримесечие на 2024 г. в сравнение със същия период през 2023 г., като сделките с недвижими имоти се увеличават с 8,7%. „Пазарът се движи от огромния интерес към имотите като вид инвестиция, очакванията за присъединяване на страната към еврозоната и повишените доходи“, коментира експертът.

Той допълни, че сред големите градове най-слаб ръст на сделките записва Варна с 4,3%, където по думите му има леко успокояване на пазара, макар че ръстът на цените на недвижимите имоти в морската столица е най-висок в България – почти 9% само за първите няколко месеца на годината. „Настоящият дефицит на имоти в града и запазеното търсене ще обуславя продължителен ръст на пазара“, прогнозира Йорданов.

Той посочи още, че във Варна и София се търсят по-големи имоти в сравнение с преди години, като има повишен интерес към жилища в затворени комплекси. Експертът отбеляза, че водещ мотив при покупка на купувачите на тези пазари е новото строителство, което „става все по-качествено“.

Какви са тенденциите при търсенето на недвижими имоти през тази година? Какви са предимствата за инвеститорите, които се насочват към вложения в жилища у нас? Защо скачат цените във Варна? Какво се случва със старото строителство, може да разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Материалът не е повод за вземане на инвестиционно решение!

Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:51 | 11.07.24 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още