Според него, освен че ЕС беше изместен от Китай и САЩ, Европа губи позиция и от Индия, която се развива доста ускорено. "Зелената сделка трябва да бъде преосмислена и отложена във времето, тъй като с тази скорост за приемане на политики Европа намалява своята икономическа конкурентоспособност. Необходима е политика, която да намали цената на енергоносителите, да създаде условия за правене на бизнес, да осигури човешки ресурси, политика в посока повишаване на конкурентоспособността на европейската икономика", препоръча изпълнителният директор в АИКБ.
Добрин Иванов напомни, че нивото на инвестициите в България е на рекордно, историческо дъно. „Инвестициите в дълготрайни активи към БВП постоянно спадат в процентно изражение, аргументира се той и отбеляза, че големите инвестиции заобикалят страната ни и отиват в страни извън ЕС, като Сърбия.“
По думите му, българският бизнес винаги е искал едно нещо – политиците да създадат подходяща бизнес среда за развитие на икономиката и бизнеса и ако не помагат, то поне да не пречат. Според него факторите, които пречат на това са свързани с политическа стабилност, която зависи от стабилно парламентарно мнозинство, способно да излъчи реформаторско правителство. Иванов подчерта, че са необходими реформи в редица сектори: образование, здравеопазване, държавно управление, сигурност и отбрана.
Що се отнася до приемането на страната ни в сухопътния Шенген до края на годината, той посочи, че големите очаквания за промяна в отношението на страните от ЕС отново не се оправдават. „Отново имаме засилване на твърдите позиции на някои държави, вместо те да отслабват, както всички очаквахме“, обясни Иванов.
Той се надява българската дипломация и българското правителството да са по-активни, но изрази разочарованието си, че засега няма сигнали за подобни намерения.
Добрин Иванов посочи, че еврозоната за бизнеса винаги е била основен приоритет и отчете, че заради погрешни политики на изпълнителната власт по отношение на инфлацията в края на миналата година, страната ни отново е в ситуация да изпусне и последния влак за влизане в нея.
„Имаме изработен закон за въвеждане на еврото, който предстои да бъде гласуван. Имаме изработени всички нормативни промени, които трябва да бъдат приети, така че да бъде улеснено въвеждането на еврото и когато изпълним техническия критерий, а именно спад на инфлацията, да поискаме доклад, който да констатира това изпълнението на техническите критерии и да бъдем приети в еврозоната“, съветва изпълнителният директор на АИКБ.
Как ще се разреши проблемът с намирането на работна ръка за бизнеса?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да гледате тук.