Той обясни, че в България все още няма имотен регистър, а в момента действа информационната система „Икар“, която обаче е само софтуерен продукт, помагащ на сектора. Според него системата се затруднява и при получаване на информация, защото справките се извършват единствено чрез Агенцията по вписванията.
Димитър Танев припомни, че в Народното събрание са внесени два законопроекта за изменение на Закона за кадастъра и имотния регистър.
Председателят на Нотариалната камара в България коментира, че е имало предложение за актуализация на данъчните оценки и промяна на начина, по който се формират, като се вземат предвид характеристиките на имотите. „В момента често има голямо разминаване в оценките на имотите, което предимно ощетява общините“, посочи той. И добави, че сред предложенията има и за уведомяване чрез SMS или имейл на собствениците на имоти при вписване по имотната им партида.
Танев обясни, че това е добро предложение, собствениците трябва да получават тази информация при всяко отбелязване и вписване.
Той напомни, че след няколко седмици ще отпадне и нуждата да се декларират публични задължения от страните в сделката, като това ще се извършва от нотариус.
„Това е иновативна промяна в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Нотариусите директно с информационната система ще проверяват конкретно дали са налични публични задължения, от какъв вид са тези задължения и самото разпореждане ще се извърши след тяхното погасяване – изцяло или частично в зависимост от размера на самата сделка, коментира експертът. – Така ефективно ще се събират държавните вземания, ще се погасяват публичните задължения и това ще допринесе неимоверно много за приходите в бюджета“.
Защо е нужен консултативен съвет за развитие на имотния регистър? Как да се подобри работата на имотния регистър?
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да гледате тук.