„В България трябва да направим индустриална карта – кои отрасли ще развиваме, с какви суровини, как може да допринесат местният бизнес и местните суровини, така че да не изнасяме само части, а готови продукти, които да захранват Зелената сделка“, смята тя.
Според нея Зелената сделка трябва да се превърне в стратегия за растеж, а не в стратегия за задържане на растежа.
„Много са тревожни сигналите в икономическо отношение, че ЕС изостава спрямо своите основни конкуренти, заради това че регулациите се движат с много по-голяма скорост, отколкото подобренията на условията на правене на бизнес“, отбеляза Минчева.
Тя смята, че регулациите трябва да бъдат „по-лесни и разбираеми“, за да бъдат спазвани. „Особено за малките компании трябва да има ясни правила, които те да следват, но в България често подобни теми не се повдигат по политически причини, а когато се вземе решение в тази насока, то често е непопулярно“, констатира зам.-председателят на БСК.
Мария Минчева посочи, че на европейско ниво социалните политики са на фокус, но в основна тема трябва да се превърне конкурентоспособността на бизнеса в ЕС.
Според нея много сериозно внимание трябва да се обърне и на липсата на хора на пазара на труда, и на хора с правилните умения. „Трябва да има много по-добра синергия на национално ниво между отделните министерства, които са свързани с ученето, защото много разпокъсано гледаме на този процес и следваме бюджетите, а не следваме пазара на труда“, препоръча Минчева.
Тя се надява зелената трансформация у нас да се случи с хора и нови технологии. „Ние трябва да работим в тази посока, а на европейско ниво нашите представители трябва да създават условията това да се случва“, настоява представителят на бизнес организацията.
Минчева очаква несъстоялата се засега ротация на правителството да доведе до нестабилност за бизнес средата в България. По думите ѝ евентуално влизане в пореден цикъл на несигурност и избори ще я влоши, тъй като страната се нуждае от стабилност и реформи.
„Това създава и риск за забавяне на европейската интеграция на България, като е възможно отдалечение от еврозоната и сухопътния Шенген заради липсата на редовен кабинет“, предупреди тя.
Какво предстои за Европа през следващия политически цикъл? Ще се забави ли зеленият преход заради геополитическите кризи? Как може да се запази капацитетът на българските компании?
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.