Според него т. нар. „колективен Путин“, за който се коментира от пандемията насам, има своя контрол върху страната. „Русия все още не е пълна диктатура, както беше по време на управлението на Съветския модел, но е много близко до контролиращите режими на руските царе“, смята Безлов.
Той посочи, че Путин имаше за конкуренция трима официални кандидати, за които се смяташе, че нямат никакъв шанс, и „така се и случи“.
По думите на Тихомир Безлов най-важният въпрос след тези избори е каква ще е политиката на Путин по отношение на войната в Украйна. „Има прогнози, че може би Путин ще рискува с още една вълна на мобилизация, но като цяло преобладава мнението, че той е намерил своя модел за попълване на армията и увеличаване на размера ѝ. Причините да не се потърси нова мобилизация е, че руската икономика няма да може да издържи“, коментира експертът.
Той напомни, че Владимир Путин заяви, че в бъдеще не е изключено да се стигне до пълномащабен конфликт между Русия и НАТО и в такъв случай светът ще бъде на крачка от Трета световна война, от която никой не е заинтересован.
Безлов обясни, че основното опасение на Путин е до каква степен НАТО би се ангажирал във войната в Украйна, особено след като президентът Еманюел Макрон заяви, че при определени обстоятелства Франция може да участва, включително със сухоземни части. „Смята се, че има такова крило в НАТО, което е склонно да се включи, заедно с Франция. Това за Путин е изключително рисково, защото очевидно оценките и калкулациите са за една Украйна, която няма ресурси (нито човешки, нито материални), да продължи дълго. За Путин това е голям риск – едно по-значително западно присъствие в Украйна“, посочи анализаторът.
По думите на Безлов Путин ще продължи да използва ядрения коз, защото той е много „важен инструмент“ за него. „Според различни изтекли разузнавателни източници вероятно най-рисковият момент досега е изтеглянето на руснаците от Херсон. Ако се прибегне до тактическо използване на ядрено оръжие, е горе долу ясно какво ще последва. САЩ и съюзниците заявиха какви ще са последиците за Русия – включително удари по руския флот и авиобази“, отбеляза експертът.
Какво сочат данните от оскъдните социологически проучвания на общественото мнение и нагласи, които се провеждат в Русия и стигат до Западния свят? Подкрепя ли елитът политиката на Путин? Какви са нагласите сред върховете на руската армия? Какво ще последва на българската политическа сцена след изострянето на политическите настроения у нас?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да гледате тук.