Тя посочи, че в страната ни се търсят почти 269 хиляди работници в огромно разнообразие от сектори, но има законодателни празнини, които не са само в Закона за убежището и бежанците, а и в Закона за чужденците, отнасят се до мерки за облекчаване на достъпа до трудовия пазар, разрешения за работа, получаване на визи.
„България демографски и икономически се нуждае от миграция. Миграцията не е нещо лошо или страшно и нейното менажиране не може да включва само принуда, защита и охрана“, е мнението на юриста.
Наблюденията на Радославова са, че в нашата страна няма желание процесът на интеграция да се разгледа комплексно, въпреки че се предвижда единен регистър за търсещите закрила чужденци у нас, който да свързва и улеснява комуникацията между институциите. По думите на адвоката едва след въвеждане на регулаторен механизъм за достъп на мигрантите до трудовия пазар ще се види каква е реалната им бройка, защото „те ще се покажат на повърхността, ще платят такси, ще започнат да плащат данъци“.
„В България никога не е имало добро ниво на интеграция. У нас се наблюдава и значителна вторична миграция на украински бежанци, които след престоя си тук са се отправили към други европейски държави“, даде пример Радославова. И добави, че и при новите законови промени, които се отнасят за връщането на мигранти и релокацията им, не се говори за интеграция.
Какво предвиждат промените в Закона за убежището и бежанците? Настъпи ли промяна за мигрантите след решението за приемане на България по въздух и море в Шенген? Нарушават ли се човешките права на мигрантите у нас? Каква е статистиката на запитванията и реално върнатите мигранти? Заплаха ли е за страната ни войната в Близкия изток?
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да гледате тук.