fallback

Л. Кючуков: Искът за геноцид срещу Израел се възприема като иск срещу двойните стандарти на Запада

Къде да се търси дългосрочно решение на палестинския въпрос, коментира директорът на Института за икономика и международни отношения

15:22 | 17.01.24 г. 4

Западът остава все повече в изолация по отношение на позицията по конфликта в Ивицата Газа. Това пролича и през призмата на иска, който Южна Африка подаде за геноцид в международния съд на ООН срещу Израел. Искът на практика беше подкрепен от повечето държави от Глобалния юг и дори в Европа започва да се коментира като иск срещу Запада за нашите двойни стандарти. Този коментар в предаването  "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria направи Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения.

Международният анализатор напомни, че някои страни от ЕС не подкрепят ударите на САЩ и Великобритания срещу хутите и Европейският съюз подготвя собствена военна операция в Червено море, която ще се концентрира върху корабоплаването, без да се нанасят удари по териториите на други държави.

Любомир Кючуков обясни, че Израел „доминира военно в тази война, но все повече губи политически“.

„Иран и САЩ правят всичко възможно да не се стигне до пряк конфликт между тях, но рискът от ескалация в Близкия изток остава изключително висок. Кризата с корабоплаването и атаките на хутите в Червено море е функция на войната между Израел и "Хамас" в Газа. Докато не бъде намерено дългосрочно решение на палестинския въпрос, не може да се очаква дългосрочна стабилност“, предупреди международният анализатор. Той е на мнение, че конфликтът в Близкия изток успя да обедини и арабския, и ислямския свят, като противоречията между сунити и шиити, Иран и Саудитска Арабия минаха на втори план.

Кючуков смята, че единственото работещо решение би било създаването на отделна палестинска държава, а настоящата хуманитарна криза може да даде тласък на процеса. „Посоката е само тази – дали ще се стигне дотам, е трудно да се каже. Проблемът е, че ако сега не се стигне дотам, това ще се възпроизвежда периодично“, предупреди той.

Според него ООН може да бъде посредник в такива разговори или държава като Норвегия, която вече е имала своята роля в региона с Договорите от Осло. По думите му нещата не са толкова ясни – израелският премиер Бенямин Нетаняху ще трябва да се защитава след края на войната и вече е неудобен дори за САЩ, а Палестинската автономна власт в Западния бряг е силно компрометирана и няма влияние в Газа. „Израел вече заяви, че няма да управлява Газа след войната и унищожаването на "Хамас" ще остави политически вакуум“, очаква Кючуков.

Тласкат ли към националистическите идеи проблемите в западните общества? Върна ли си Москва инициативата във войната след неуспешната контраофанзива на Украйна в края на 2023 година? Как ще се отрази на глобалната политика евентуална победа на Доналд Тръмп на изборите в САЩ, може да разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:22 | 17.01.24 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още