fallback

Ще подкрепи ли ЕС с инвестиции укрепването на границите на България?

Съществува ли риск България да остане член само на частичния Шенген, коментира проф. д-р Димитър Димитров, ректор на УНСС

14:41 | 08.01.24 г. 14

Има опасност от огромен мигрантски поток към Европа, ако войната в Близкия изток се разрасне, затова България не трябва да е приета само по въздух и вода в Шенген. Това каза в ефира на Bloomberg TV Bulgaria проф. д-р Димитър Димитров, ректор на УНСС и ръководител на катедра "Национална и регионална сигурност".

По думите му трябва да се води систематична кампания, за да може България да убеди партньорите си, че е способна да се справи с опазването на границите и да може да разчита на европейска помощ за това.

Той потвърди, че България губи много пари, защото не е част от Шенген чрез сухопътните си граници, и смята, че този икономически аспект може да бъде използван като силен аргумент.

„Войната в Украйна и войната в Близкия изток са двете най-големи предизвикателства пред глобалната сигурност за 2024 г., има опасения и за намеса на регионални играчи в Червено море. В Близкия изток се наблюдава известно затихване, като редица западни държави търсят решение и спиране на военните действия“, коментира проф. Димитров и напомни, че заради ситуацията в Газа започнаха посещения на редица водещи дипломати от САЩ и Европа в региона.

По думите му съществува опасност от мигрантски поток, който няма да може да бъде овладян, ако броят на мигрантите е няколкостотин хиляди, което се отразява и на членството на България в Шенген чрез сухопътните си граници.

Проф. Димитров е на мнение, че честите избори в страната ни и постоянната смяна на правителства през последните години създават усещане за нестабилност в европейските ни партньори и пречат да се води ефективна кампания, с която да убедим страните членки на ЕС.

Той е категоричен, че укрепването на българските граници трябва да е на европейско ниво, а не само на вътрешно в страната, тъй като България е сухопътната врата от Азия и Близкия изток към ЕС, което прави нашата граница европейска отговорност.

„България трябва да води систематична кампания за убеждаване и то не само с Австрия или Нидерландия, както беше до скоро, а с всички партньори, за да бъдат те убедени в това, че ние можем да се справяме, и в същото време разчитаме на европейска помощ за това. Когато има систематичност в усилията, тогава хората разбират, че има сериозен партньор. Нашите аргументи биха могли да бъдат такива, че когато не сме влезли сухопътно в Шенген – ние губим от няколкоститин милиона до няколко милиарда лева, от това че не сме изцяло в зоната“, заяви проф. Димитров.

Добре защитена ли е критичната инфраструктура на страната ни? Какво може да се направи за интеграцията на мигрантите у нас? Какви са възможните решения на ситуацията в Близкия изток? След военните кораби на Индия и САЩ в Червено море, може ли да се очаква, че там ще видим и кораби от Европа и Китай? Навлязоха ли новите технологии и изкуственият интелект в помощ на националната сигурност на България?

Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:26 | 08.01.24 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още