fallback

Защо богатите страни ще успеят първи да постигнат дълголетие?

Ние ще бъдем съвременници на хора, които ще живеят до около 120 години, заяви д-р Спас Керимов, съосновател на Printivo

20:50 | 05.01.24 г.

Богатите страни ще успеят първи да постигнат дълголетие, защото там експозомът – всичко, което ни заобикаля и е в директна комуникация с човешкия геном, е много по-благоприятен и създава много по-малко вероятност клетките да остаряват. Това коментира д-р Спас Керимов, съосновател на Printivo в предаването „Бизнес старт“ по Bloomberg TV Bulgaria.

Той посочи, че продължителността на живота генерално започна да се удължава, като за това съдействат различни фактори - откриването на антибиотици, личната хигиена и незабележими на пръв поглед подобрявания на качеството на живот. За да се обясни столетието при човека обаче, трябва да се надникне по-детайлно в остаряването на клетките, посочи гостът.

„Големите пробиви през 2023 г. показват, че научното множество вече знае метаболитни и генетични пътища за регулация и най-вече епигенетични, които позволяват, когато третираме клетките, да се чувстват здрави и да се подмладяват. Това клетъчно подмладяване води до идването на тези столетници. Ние ще бъдем съвременници на хора, които ще живеят до около 120 години“, заяви Керимов.

"Индексът за човешко развитие и други показатели са изключително точни в прогнозирането на средната продължителност на живота, защото развитите общества благоприятстват клетъчно здраве. Съответно ще имат възможността за директни прицелни терапии и медикаменти, които да таргетират определени ензими", обясни събеседникът.

Във връзка с интересни практики на някои компании Керимов даде за пример всички, които са се специализирали върху една единична субстанция - те са много фокусирани върху даването на едно лекарство или една терапия. Подобни компании съществуват, но другият аспект са тези, които измерват успехите на тези компании, като разработват епигенетични часовници или други мерки, с които да се следи това. 

"Всички тези терапии са базирани на много сериозни открития и са напълно постижими, но трудностите, които стоят, са както пред всяка молекула или лекарство – да бъдат верифицирани всички резултати в широки клинични проучвания, което най-вероятно ще се случи скоро", посочи Керимов.

На въпроса дали е готово обществото за ерата на дълголетниците Керимов коментира, че със сигурност не е. Първите 10-15 години, когато технологията започне да се дистрибутира, ще бъде разпределена неравномерно – естествено ще бъде разпределена в по-богати кръгове, каза ученият.

По отношение на това как дълголетието би повлияло на увеличението на пенсионната възраст Керимов отбеляза, че ако хората са в добро здраве, няма да искат да се пенсионират на 65-годишна възраст, а по-скоро ще се създаде следваща мания – да имаш интересен живот дълго време, да бъдеш активен дълго време.

Още от разговора вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:50 | 05.01.24 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още