Въпреки мрачната картина, която се очертава, той очаква ръстът в технологичния сектор и индустрията на изнесените услуги през следващата година да е поне няколко процента.
"Не трябва да говорим само за сектора, като независим от цялата икономика. Важното за него е, че той освен вертикален е и хоризонтален. И ако този сектор го няма и държавата не инвестира достатъчно да запазва и развива тези хора, когато говорим за дигитализация, автоматизация и развитието на цялата икономика, без него нищо не може да се случи", посочи Илия Кръстев и смята, че държавата няма да е конкурентоспособна.
Според него тя трябва да има приоритети и стратегия и визия за развитието си.
Той напомни, че преди години бизнесът се опита да прокара закон за насърчаване на развойната дейност с данъчни облекчения. „Тогавашният финансов министър каза: "Ние, ако вкараме такъв тип закон, ще се появят стотици други компании, които не правят развойна дейност, но ще кажат че правят и така бюджетът ще загуби", припомни председателят на AIBEST.
Кръстев подчерта, че такива аргументи показват, че държавата не функционира, но се надява тя да разполага с инструменти, да проверява и да дава възможност на бизнеса и икономиката да вървят напред.
Как расте бизнесът на сектора на изнесените услуги в България? Ще създаде ли проблем изкуственият интелект, при условие че изискванията към всички ще се повишат, а базата, от която се тръгва в България, е по-ниска, отколкото във всички останали страни в Европа, както се видя от резултатите от PISA? Защо се увеличава пропастта между децата, които се представят добре на олимпиади и състезания, и останалите ученици?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да гледате тук.