Тази година акцентът на форума е поставен върху проекти, свързани с дигитализацията на културното наследство в България, киберсигурността и графичния дизайн.
„Някои хора разбират под компютърно изкуство използването на компютърни инструменти, но ние гледаме на него като на вид изкуство, когато компютърните инструменти правят специфичен стила, въздействието и формата на произведението, посочи Росен Петков. – Компютърните технологии предоставят различни и все повече инструменти за създаване на компютърна графика, анимация, музика, интерактивни изкуства и различни мобилни арт проекти и интерактивни инсталации. Всичко това изисква определен софтуер и хардуер, но винаги най-важна остава идеята на автора“.
Според IT eксперта изкуственият интелект ще промени много неща в близко бъдеще, но „човекът е това, което прави една идея интересна и креативна“.
Росен Петков прогнозира, че промените ще се усетят най-силно в "много рутинни професии, където някои неща ще бъдат автоматизирани чрез изкуствения интелект. „В някои случаи изкуственият интелект ще помага, а в други ще вреди, когато се използва да замества недостига на идеи и посредствеността“, е мнението на IT eксперта.
Той обясни, че се експериментира в посока фотография, компютърни графики и анимация, но в близко бъдеще може да се засили използването на изкуствения интелект при създаването на виртуални светове.
Къде трябва да е контролът върху създаването на произведения с AI? Има ли нужда от повече регулации? Предстои ли появата на специфичен вид виртуално изкуство? Какво е общото между компютърно-генерираните фрактални изображения и нашумелите в момента визуални творби, създадени с AI?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да гледате тук.