Експертът прогнозира, че докато в страната ни има комбинация от ниска безработица, икономика, която расте, и висока инфлация, се очаква търсенето на инвестиционно злато да продължи да бъде много високо.
Даниел Василев посочи, че интересът към инвестиционното злато е основно от крайните потребители. Той предположи, че дори страната ни да навлезе в рецесия, ще продължим да виждаме висок интерес към инвестиционното злато, който може да бъде обоснован с реалистичното очакване за комбинацията от рецесия и инфлация.
Експертът потвърди, че по време на геополитически конфликти винаги има засилен интерес към благородния метал и към категорията на сигурните активи. „Поради рисковете конфликтът в Израел да се разрасне, наблюдаваме обезценяване на валутите, първоначално в региона, като в зависимост от обхвата, то може да се разшири и значително. Тези фактори се наслагват към тенденциите през последните години, при които проследихме, че все повече институционални инвеститори, физически лица и кампании търсят повече злато, за да се предпазят от изключително високата инфлация“, обясни Василев.
По думите му като сигурни може да се определят основно благородните метали. „Американските облигации традиционно се разглеждат като „безрисков“ актив, но най-големият враг на облигациите е обезценяването на валутата – или инфлацията, и печатането на повече пари. Тези събития започнаха да намаляват едва през миналата година, а от тогава до сега облигационните пазари се сринаха“, отчете експертът и напомни, че последните емисии на облигации на САЩ регистрираха рекордно слаб интерес от международни институционални инвеститори.
Василев е на мнение, че акциите не са сигурен актив. „Криптовалутите, колкото и да са известни като дигиталното злато, следват близка тенденция с акциите и останалата част от рисковите активи.
Той обърна внимание, че съществуват местни тенденции, които се пораждат от политиката на САЩ и Федералния резерв. „Голяма тежест в доларовия индекс обаче има еврото. При хипотетична рецесия в повече страни в Европа, еврото ще се обезпечи, а доларът ще нарасне значително. Това би могло да се противодейства от политиките на САЩ. „Фед твърди, че ще се бори с инфлацията, но той много бързо ще обърне борбата срещу инфлацията, като стане ясно, че дългът на САЩ натежава изключително много. Това е най-бързият растеж на федералния дълг в историята на страната – само президентът Байдън добави повече дълг, отколкото през първите 150 години американска история“, отчете експертът.
Материалът има информационен характер и не е основание за инвестиционно решение!
Повече можете да видите в материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" може да гледате тук.