"И това, което се случва недалеч от територията на България, също бе немислимо до скоро – война в центъра на Европа. Всичко това влияе не само на Сирия, но и на Турция, и на целия Близък Изток, задълбочава хуманитарната криза. Не трябва да забравяме, че Украйна и Русия са най-големите доставчици на храна и за Сирия, и за Ливан, и за Египет, а това са ключови държави в Близкия Изток", коментира той.
Мирослав Зафиров прогнозира възстановяването на Сирия да започне с подобряване на отношенията между останалите в Сирия групи. Според него икономическото възстановяване ще е трудно на фона на останалите хуманитарни кризи. „Днес Сирия трябва да се нареди на опашката и да чака за средства от фондове“, посочи той и е обясни, че периодът е "след гражданската война", с отделни зони на напрежение, въпреки че войната свърши.
Дипломатът напомни, че има опити държавата да бъде върната в системата на международните отношения – неотдавна Дамаск беше поканен да възстанови мястото си в Арабската лига, а сирийският президент посети Китай.
Мирослав Зафиров заяви, че не вижда причини Башар Асад да слезе от политическата сцена на собствената си държава в близко време, но отчете, че сирийският президент прави опити да възстанови „поне регионалните взаимоотношения“.
Какви са проблемите на сирийската държава? Защо Китай иска да играе консолидираща роля в близкоизточния мирен процес? Какво предлага Пекин в замяна на усилията, които полага в региона? Какво се случва в отношенията между Сирия и Израел и до къде може да ескалира напрежението? Какво предстои да се случи в отношенията между Сирия и Турция и кюрдският проблем ли е препъникамъкът в отношенията на Дамаск и Багдат?
Отговорът на тези и други въпроси ще получите, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да гледате тук.