fallback

Д. Ганев: През 2024 г. може да има промяна на тенденцията на имотния пазар

Няма основание за намаляване на цените, най-малко поради нениската инфлация; поне до края на годината очакванията са, че тази тенденцията ще се запази, коментира председателят на Национално сдружение "Недвижими имоти"

12:09 | 22.09.23 г. 5

Настоящият период може да се определи като преходен от двегодишната ситуация, в която пазарите, не само в България, а в цял свят бяха прегрели. Това каза Добромир Ганев, председател на Национално сдружение "Недвижими имоти", в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria.

Купувачите се редяха на опашка в София и големите градове, за да дадат своите оферти. Тази година липсва тази картина, но добрата новина е, че спадовете на броя сделки се движат около 10%, посочи той. По думите му няма основание за намаляване на цените, най-малко поради нениската инфлация. Поне до края на годината очакванията са, че тази тенденцията ще се запази, но през втората половина на 2024 година може да видим промяна - покачване на обема сделки, поне в големите градове, прогнозира той.

Последните данни на националната статистика, които са за второто тримесечие на 2023 година, показват ръст на цените на реализираните сделки от около 9-10% спрямо същия период на 2022 година.

"Не виждаме в нито един от големите градове, в нито един от районите намаление на цените. Да, покачването се забави, но спадове не се отчитат, а мисля, че и предприемачите не виждат такива", заяви Ганев.

През този т.нар. "преходен период" вероятно ще видим някакъв спад на цените, но специално в България може и да не станем свидетели на подобно явление, подчерта той и допълни: "Имаше поредно покачване на основните лихви от страна на ЕЦБ преди няколко дни, но въпреки това един от важните фактори на пазарите не се променя много в България, а именно цената на парите за ипотечно кредитиране".

"Лихвите са едни от най-ниските в Европа. Ние сме на второ място в ЕС след Малта по този показател и това продължава да е така по различни причини. Поради това не виждаме и някакви сериозни катаклизми, които да ни накарат да се притесняваме много", разказа той.

От друга страна, очакваме през идната година при добри политически решения, добра работа на Народното събрание да се подготвим за приемането ни в еврозоната - нещо, което считаме, че може би ще катализира в аванс пазара, добави гостът.

"Никой не може да предвиди каква точно ще бъде точната реакция на пазарите при влизането на България в еврозоната. Исторически погледнато цените скачат при влизане в еврозоната, но това е така, защото доверието в пазарите като цяло се увеличава. Би трябвало икономиката да е в по-добра кондиция. А що се отнася до пазарите, би трябвало да има по-голям интерес към по-големите градове, какъвто е София, от страна на играчи, на които е необходима стабилност. В София и другите големи градове все още не сме свидетели на големи жилищни проекти. Това, може би, ще се промени", коментира Ганев.

Възможно е (без да е задължително) авансово, още преди приемането ни в еврозоната, да се увеличи търсенето и броят на сделките, прогнозира събеседникът.

Целия разговор може да гледате на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:45 | 22.09.23 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още