„С въвеждането на този формат ще се случи нещо, което отдавна трябваше да бъде реалност. От отговорностите на работодателите ще отпадне попълването а данните от сключения трудов договор в хартиена книжка, ще спрат да се издават удостоверения за осигурителен стаж, ще се ограничи воденето на хартиени регистри за издадени трудови книжки. Технологично това беше възможно от доста време, тъй като над 90% от работодателите подават документацията си към НАП по електронен път“, обясни Минчева.
Според нея основните предизвикателства при този преход ще са за по-големите компании, които ще трябва еднократно да оформят трудовите книжки към даден момент. „От там нататък може да се наблюдават някакви болести по самата система, неща , които въпреки обсъждането не са предвидени“, смята тя.
Минчева поясни, че единният електронен запис ще съдържа абсолютно всички данни, които се съдържат и в хартиената трудова книжка – ще се отбелязва размерът на дните отпуск, на които има право едно лице. Работодателят ще има достъп до данни, които са вписвани от предишни работодатели.
По думите на зам.-председателя на Българската стопанска камара инициативата „право на изключване“ тръгва от Франция като идеята е когато човек напусне работното си място, да не бива търсен от работодателя. Минчева съобщи, че БСК е провеждала проучвания за това до колко този метод работи в България и дали хората усещат такава потребност това да бъде нормативно уредено. Мнението на работодателската организация е, че подобна уредба е ненужна, защото "не се среща вълна от недоволство, че хората не могат да се откъснат от работното си място".
„Основното предизвикателство при работата от разстояние за работодателите е изискването те да осигурят здравословни и безопасни условия на труд. Този проблем до момента остава нерешен. На европейско ниво се водят преговори между европейските работодатели и синдикати, които ще завършат със споразумение и ще бъдат приложени чрез нова директива“, прогнозира зам.-председателят на Българската стопанска камара и се надява да има по-голяма гъвкавост в предложенията. Тя посочи, че бъдещето е в хибридния начин на работа заради социалните контакти, които психологически правят хората по-активни.
Защо България е след последните държави, която ще премахне хартиената трудова книжка? Кога електронният запис в НАП ще замени трудовата книжка? Колко време ще е необходимо да се актуализира съществуващия регистър в НАП? Кои ще са предизвикателствата пред аналоговия преход в електронни данни?
Целия коментар може да видите във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „В развитие“ може да гледате тук.